Wypadek lotniczy z punktu widzenia Świadków Jehowy

Oto poniżej przykład wypadku w którym giną ludzie, natomiast podobno dzięki Jehowie ocalała rodzina Świadków Jehowy, ponieważ byli w tym czasie na ich zebraniu. Powyższy wniosek nie jest co prawda postawiony wprost, ale znając członków tej społeczności religijnej można się spodziewać, że przynajmniej będzie to nie do końca dopowiedziane ale zasugerowane. Czy słusznie? Czy będący na zebraniu podlegają szczególnej ochronie od Boga? Oto relacja z tego zdarzenia zamieszczona w roczniku Świadków Jehowy na rok 2013 str .29,30:

 

Bracia bardzo się o nas zatroszczyli”

W niedzielę 3 czerwca 2012 roku w Nigerii doszło do katastrofy lotniczej. Na gęsto zaludnionych przedmieściach Lagos, największego nigeryjskiego miasta, rozbił się samolot, którym leciały 153 osoby. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie oraz nieustalona liczba osób na ziemi.

Collins Eweh i jego rodzina mieszkali na ostatnim piętrze trzykondygnacyjnego budynku, w który uderzył samolot. W chwili katastrofy byli na zebraniu w Sali Królestwa.

Mniej więcej o godzinie 15.35, podczas studium Strażnicy, Collins i jego żona Chinyere zauważyli, że ktoś wytrwale próbuje się do nich dodzwonić. Zaraz po zebraniu Chinyere odebrała telefon. Sąsiedzi powiadomili ją, ze ich blok się pali. Po przybyciu na miejsce Ewehowie zobaczyli, ze samolot przebił się przez ich budynek i wylądował na sąsiednim, gdzie stanął w płomieniach.

Gdybyśmy byli w domu”, opowiada Chinyere, „z całą pewnością byśmy zginęli. Po katastrofie zostały nam tylko ubrania, w których byliśmy na zebraniu, ale ocaliliśmy życie. Nadzorca obwodu natychmiast zaczął organizować komitet pomocy, a bracia bardzo się o nas zatroszczyli. Jesteśmy im ogromnie wdzięczni”.

Collins relacjonuje: „Moi krewni, którzy wcześniej byli niezadowoleni z tego, że jestem Świadkiem, teraz zmienili zdanie. Jedna z osób stwierdziła: ‚Twój Jehowa odpowiada na modlitwy. Trzymaj się Go, bo ci pomaga’. Inna kobieta powiedziała: ‚Cokolwiek dotąd robiłeś dla swojego Boga, rób to dalej całą duszą’. Naprawdę dostrzegliśmy w tym wszystkim rękę Jehowy. Jestem bardzo szczęśliwy”.

 

Oto relacja ze zdarzenia na youtube:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZXh-9aG8sxM

 

Jest wiele innych zdarzeń losowych w których uczestniczą wierni tej religii i nie zawsze ma miejsce spektakularne szczęśliwe zakończenie. Takich zdarzeń się nie nagłaśnia w publikacjach WTS a wręcz przemilcza, bo nie było pozytywnego zakończenia. Oto przykłady:

 

http://www.fakt.pl/Ciezarowka-zmiazdzyla-autokar-Nowe-fakty-Wypadek-w-Kicku,artykuly,155129,1.html

 

http://www.wptv.com/dpp/news/region_c_palm_beach_county/west_palm_beach/jehovahs-witnesses-miami-international-airport-bus-crash-worshippers-headed-to-west-palm-beach

 

Przyjmując tok rozumowania, że rzeczywiście Bóg ochronił będących na zebraniu w Nigerii Świadków Jehowy, to w innych podanych wyżej przypadkach należałoby stwierdzić, iż ochrona została zdjęta. Konieczne jest też zastanowienie i porównanie czy w Biblii opisano tylko pozytywne zdarzenia z życia „sług Bożych”?

 

Reklamy

9 myśli na temat “Wypadek lotniczy z punktu widzenia Świadków Jehowy

 1. Oto inny cytat ukazujący w jakiej sprzeczności w interpretacji, czy Bóg zapewnia im ochronę czy nie żyją czytelnicy Strażnicy: A przecież kiedy chodziłoby o inne dziedziny nauczania niedopuszczalna jest interpretacja własna.
  „Podobnie jak to było w przeszłości, obecnie Bóg niewątpliwie jest w stanie wyratować swych sług z opresji, dlatego nie należy krytykować osób, które uważają, że skorzystały z Jego ochrony. Trudno jednak kategorycznie orzekać, czy w danej sytuacji Bóg zaingerował, czy też nie. Kilku wiernych sług Jehowy odniosło obrażenia w wyniku eksplozji w zakładzie chemicznym w Tuluzie (…) Co więcej, Bóg bezpośrednio oddziałuje na życie tych, którzy chętnie poddają się Jego kierownictwu. (…) Obecnie Bóg nie dokonuje cudów, by ratować swych sług (…)” – „Jakiej interwencji Boga możemy oczekiwać?” artykuł ze Strażnicy z 1 października 2003 r.

  Polubienie

  1. Naprawdę trzeba być przeszkolonym w rozszyfrowywaniu komunikatów jakie przekazują śj. w swoich publikacjach. Z pozoru tekst owych publikacji wydaje się prosty i przejrzysty, w rzeczywistości jednak czyni w umysłach czytelników zamęt. Z jednej strony podaje się jednoznaczny komunikat, iż na dzień dzisiejszy Bóg nie czyni cudów nawet dla swoich ziemskich sług, z drugiej zaś strony podaje się komunikat, że jeśli ktoś twierdzi, iż Bóg uczynił dla niego cud TO NIE NALEŻY TEGO KWESTIONOWAĆ. Albo autorzy zacytowanego przez ciebie tekstu cierpią na schizofrenię, albo chcą o tę chorobę przyprawić czytelników. Jeśli zakładamy, że Bóg na dzień dzisiejszy nie czyni cudów, to osobę która twierdzi, że tenże cud Bóg dla niej uczynił
   należy przecież upomnieć jako nie właściwie myślącą. Poza tym nie należy sugerować jakoby ci co zebrali się na zebraniu śj. byli chronieni przed tragediami w postaci katastrof.

   Polubienie

   1. Otóż nauczanie powinno sprzyjać zdrowiu duchowemu zgodnie z Tt 2:1 bt „Ty zaś głoś to, co jest zgodne ze zdrową nauką:”. Niestety tak nie jest wg. tego o czym piszesz. WTS raz uczy, że obecnie Bóg NIE DOKONUJE CUDÓW aby ratować swoich sług. I w tym samym artykule jednocześnie twierdzi, że MOŻE i jak ktoś tak uważa, to nie należy go krytykować. To jest chora nauka.

    Polubienie

 2. Oto jak na temat ochrony która zapewnia Bóg napisano wprost w Strażnicy z 15 stycznia 2010 w artykule powołując się na Psalm 91: „Możliwość należenia do Jehowy wyrazem Jego niezasłużonej życzliwości?” „Kto mieszka w ukryciu u Najwyższego” (…) (z psalmu mój cytat: „Nie ulękniesz się (…) Będziesz stąpał po lwie i po żmii, Lwiątko i potwora rozdepczesz”). „Ukrycie u Najwyższego”, o którym wspomina psalmista, to symboliczne miejsce zapewniające duchowe bezpieczeństwo. Przebywający tam ‛w gościnie’ u Boga są bezpieczni — nic ani nikt nie zagraża ich wierze i miłości do Niego. Owo miejsce jest ukryte, ponieważ ludzie niebędący sługami Bożymi nie potrafią go dostrzec. Jehowa chroni każdego, kto niejako mówi: ‛Tyś Bogiem moim, w którym chcę pokładać ufność’” Przynajmniej niektórzy czytelnicy tak mogą postrzegać ochronę jak powyżej, tylko wówczas jak traktować inne przypadki choćby wyjazd ze zgromadzenia śj i wypadek autobusu w USA?

  Polubienie

  1. Odnosząc się do katastrofy lotniczej w Nigerii o której mowa powyżej można zauważyć, iż nie powiedziano w relacji wprost, że niektórzy śj ocaleli bo byli w tym czasie na zebraniu. Mamy tu do czynienia z sugerowaniem. Trzeba przyznać, iż autorzy publikacji WTS bardzo dyskretnie zaszczepiają w czytelnikach, że tzw. docenianie zebrań zapewnia ochronę w czasie katastrof. Choć zdarzają się jednoznaczne zdania w tychże publikacjach które informują wprost, że ktoś ocalał bo był na zebraniu śj. Rzeczywiście zaszczepia się śj dwie wykluczające się informacje, z jednej strony jak napisałeś przekonując wiernych, że mogą liczyć tylko na ochronę duchową, z drugiej zaś strony zaszczepiają śj. przekonanie, że fizycznie zostaną ochronieni.

   Polubienie

   1. Jehowa nie tylko obiecał chronić swój lud. W czasach biblijnych za pomocą cudów dowiódł też, że potrafi ‛wyzwolić z doświadczenia ludzi przejawiających zbożne oddanie’ (2 Piotra 2:9). A dzisiaj? Rozumiemy, że obecnie nie używa swej mocy, by chronić nas przed każdym nieszczęściem. Niemniej zapewnia nam coś ważniejszego — ochronę duchową. – Strażnica z 1 lipca 2003 r. w art. „Oto nasz Bóg”
    Wypowiedź o tym, że „obecnie” nie chroni” przed każdym nieszczęściem” jest enigmatyczna. Powstają pytania a przed jakimi chroni, kiedy i od czego to zależy? Na które nie ma odpowiedzi w publikacji. Dlatego też mogą powstawać różnego rodzaju domniemania o których jest mowa w roczniku.

    Polubienie

 3. Uważam, że sugerowanie szczególnej ochrony dla członków organizacji realizujących zalecenia organizacji, aby być w określonym miejscu w określonym czasie i to ma zapewnić rezultat przeżycie kiedy inni giną wskutek nieszczęścia ma jedynie wymiar marketingowy. I to o czym piszesz potwierdza taki wniosek.

  Polubienie

  1. W pewnym sensie rzeczywiście sugerowanie, iż regularne chodzenie na zebrania do sali królestwa zapewnia fizyczną ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami, ma wpływ na popularność i frekwencję, dotyczącą tychże spotkań. Dlatego nawet w ekstremalnych sytuacjach wierni spotykają się na owych zgromadzeniach.

   Polubienie

 4. W ewangelii Łukasza 13:4,5 jest mowa o wierzy w Siloam która zawaliła się na 18 ludzi i zabiła ich. W związku z tym zdarzeniem Chrystus powiedział: „Albo myślicie, że owych 18 -stu, na których zawaliła się wieża Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej powiadam wam lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zgniecie.” Zobaczmy jak różni się postawa Jezusa wobec katastrof w których giną ludzie od postawy śj wobec tej samej sytuacji. Przede wszystkim Jezus nie dzielił ludzi na mniej lub bardziej grzesznych. Gdy wali się wieża nie wybiera kto jest bardziej grzeszny a kto mniej. Jak widzimy takowy podział u śj. istnieje, widać są mniej grzeszni od innych ludzi skoro w trakcie katastrof są w szczególny sposób chronieni. Chrystus wyraźnie podkreślił, iż ci co zginęli od upadku wierzy w Siloam nie byli większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem. Nie powiedział też gdyby byli w tym czasie gdy waliła się owa wieża na jakimś zgromadzeniu jego uczniów to zostaliby ocaleni. Dlaczego Jezus powiedział do słuchaczy, jeśli się nie nawrócicie to tak samo zgniecie? Otóż dlatego, że rozmówcy którzy zagadnęli go o ów wypadek przejawiali butną niepokorną postawę mniemając, że pewni ludzie są przed Bogiem na uprzywilejowanej pozycji i tam samym chronieni przed różnymi katastrofami

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.