Świadkowie Jehowy „okazują” miłość

    Na czym polega przejawianie miłości w stosunku do bliźnich. Kim są bliźni? Czy zaliczają do nich swoich byłych braci?  Temat jest interesujący w kontekście zrozumienia dlaczego tak a nie inaczej zachowują się Świadkowie Jehowy w najróżniejszych sytuacjach. W swoich publikacjach piszą wiele na temat miłości ale nie zawsze jest to ujęte w sposób pozwalający uchwycić w praktyce na czym to w życiu u nich polega. Okazuje się, że nie jest to dokładnie to samo co może pod tym pojęciem rozumieć człowiek nie znający ich poglądów. Oto co na temat miłości napisano w Strażnicy z 15 czerwca 2014r. w artykule:

„Masz miłować swego bliźniego jak samego siebie” „Jezus powiedział, że mamy miłować bliźnich jak samych siebie. Warto się zastanowić: Kto właściwie jest naszym bliźnim? Jak takim osobom możemy okazywać miłość? Niektórzy zawężają znaczenie określenia „bliźni” do znajomych lub osób, z którymi utrzymują przyjazne stosunki. Przypomnijmy sobie jednak sytuację, gdy pewien człowiek przekonany o własnej prawości zapytał Jezusa: Kto właściwie jest moim bliźnim? W odpowiedzi Jezus podał przypowieść i miłosiernym Samarytaninie (odczytaj Łukasza 10:29-37). Moglibyśmy oczekiwać, że na widok człowieka, którego obrabowano, pobito i zostawiono na wpół umarłego, izraelski kapłan oraz Lewita zachowają się jak miłosierni bliźni. Ale oni ominęli tego mężczyznę, nie udzielając mu pomocy. Za to pomógł mu Samarytanin – człowiek należący do narodu, który przestrzegał prawa Mojżeszowego, lecz był pogardzany przez Żydów. (…) Nieczęsto spotyka się współczujące osoby, takie jak miłosierny Samarytanin. Szczególnie trudne jest to w obecnych krytycznych „dniach ostatnich”, gdy ludzie zazwyczaj są wyzuci z naturalnego uczucia, zajadli i nie miłują dobroci. (2 Tym. 3:1-3) Na przykład krytyczna sytuacja może się pojawić w wyniku klęski żywiołowej. Kiedy pod koniec października 2002 roku w Nowy Jork uderzył huragan Sandy, w pewnej mocno zniszczonej dzielnicy miasta szabrownicy okradali mieszkańców, którzy i tak cierpieli z powodu braku energii elektrycznej, ogrzewania i innych niezbędnych rzeczy. W tej samej okolicy Świadkowie Jehowy organizowali działania, nieść pomoc sobie nawzajem oraz osobom postronnym. Zdobywamy się na to, ponieważ kochamy bliźnich. A jak jeszcze moglibyśmy okazywać taką miłość? (…)

SZCZEGÓLNY SPOSÓB OKAZYWANIA MIŁOŚCI BLIŹNIM

Chcemy okazywać miłość bliźnim w wyjątkowy sposób. Wzorem Jezusa (Łuk 8:1) głosimy dobrą nowinę o Królestwie. Swoim naśladowcom polecił on ‚czynić uczniów z ludzi ze wszystkich narodów’ (Mat 28:19,20). W ramach tego staramy się pomagać bliźnim, by opuścili szeroką i przestronną drogę prowadzącą do zagłady i weszli na wąską drogę prowadzącą do życia. (Mat 7:13,14). Jesteśmy przekonani, że Jehowa błogosławi takim wysiłkom. (…) Osoby przyjmujące orędzie o Królestwie pojednują się z Bogiem przez Jezusa Chrystusa. (2 Kor 5:18,19) A zatem głosząc dobrą nowinę, okazujemy miłość naprawdę w istotny sposób. (…) Kiedy zastanowimy się, dlaczego powinniśmy okazywać miłość bliźnim, weźmy pod uwagę wypowiedź Jezusa, iż Ojciec „sprawia, że jego słońce wschodzi nad niegodziwymi i dobrymi, on sprawia, że deszcz pada na prawych i nieprawych”. Musimy zatem miłować bliźniego niezależnie od tego, czy jest prawy, czy nieprawy”.

Jak widać wydawca koncentruje potrzebę okazywanie miłości do czynów spektakularnych, czyli głoszenie „dobrej nowiny” jest szczególnym sposobem miłości a także akacje pomocy po klęskach żywiołowych. A gdzie jest okazywanie miłości na „sposób Samarytanina”? Nic nie wspomina wydawca o okazywaniu miłości „byłym braciom” czyli tym którzy byli Świadkami Jehowy, a obecnie nie są. Choć podaje, że należy brać przykład z Ojca w niebie a On” Ojciec „sprawia, że jego słońce wschodzi nad niegodziwymi i dobrymi, on sprawia, że deszcz pada na prawych i nieprawych”. A więc czy to miłość czy to tylko złudzenie?

Reklamy

8 myśli na temat “Świadkowie Jehowy „okazują” miłość

 1. Osoby które wg ŚJ w ogóle nie zasługują na miano bliźnich to wykluczeni. Dzisiaj właśnie było mi dane doświadczyć namiastki takiego traktowania. Osoba którą znam od kilkudziesięciu lat, natknąwszy się na mnie potraktowała mnie jak powietrze, a przecież też jestem dla tej osoby bliźnim.

  Polubienie

  1. Oczywiście wykluczeni to są…….. i tu mam problem jak określić ich z punktu widzenia CK i wiernych w organizacji ŚJ. Powiedziałbym, że traktowani są za życia jako nieistniejący, „umarli” jeśli o kontakt osobisty wiernych z nimi. W znaczeniu natomiast problemu kontaktu z nimi innych osób spoza tej organizacji są bardzo groźnym zjawiskiem. Na pewno „bliźnimi” nie są i nie są nawet ludźmi, bo jako takich mieliby dla nich choćby konieczne minimum szacunku współczucia i zrozumienia. Tak nie jest o nich mogą mówić wśród swoich bezkarnie wszystko złe i nikt się nie przeciwstawi, bo byłby „namierzony” jako niebezpieczny dla organizacji. Raczej powiem są nie ludźmi a jakimś obiektami żyjącymi a więc nie bliźnimi z całą pewnością.

   Polubienie

 2. Bliźni dla ŚJ., to jest przede wszystkim drugi ŚJ. Wszyscy inni poza obrębem tej organizacji to tzw. bliźni. Potoczne określenie dla tzw. bliźnich spoza organizacji, to „światusy”. Mój dziadek nazywał nawet osoby świeckie „filistynami”. ŚJ tylko dla formatu mówią o osobach spoza zboru nasi bliźni, nawet w czasie klęsk żywiołowych najpierw pomagają swoim. Osoby którym głoszą tzw. „ewangelię” nazywają dopiero wtedy bliźnimi jak wstąpią do organizacji.

  Polubienie

  1. Trzeba wyjaśnić, że masz słuszne zastrzeżenia co do używania zwrotu „bliźni” u ŚJ choć trzeba przyznać, że ów zwrot jest nie zbyt popularny w ich publikacjach. Znacznie częściej występuje używanie zwrotu „nasi bracia” w odniesieniu do współwyznawców czyli ŚJ niezależnie gdzie mieszkają na kuli ziemskiej. Często jest stosowane też zwrot „inni” lub „inni ludzie” czy też „ludzie ze świata” wszystkie w odniesieniu do ludzi spoza ich organizacji. Natomiast zwrot bliźni jest taki nie bardzo pasujący do polityki tej organizacji.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.