Afera w organizacji świadków Jehowy w Hiszpanii

Oto kolejny poznany przykład do czego prowadzi absurdalne stanowisko, Np.A jak Jezus dowodzi, że całkowicie ufa swym namaszczonym duchem naśladowcom? …..Ponadto Jezus Chrystus ustanowił niewolnika wiernego i roztropnego „nad całym swoim mieniem” — nad wszystkimi ziemskimi sprawami Królestwa (Mat. 24:47). Do tego mienia zaliczają się obiekty Biura Głównego Świadków Jehowy, a także biura oddziałów, Sale Zgromadzeń i Sale Królestwa na całym świecie. Obejmuje ono również dzieło głoszenia o Królestwie i czynienia uczniów. Któż powierzyłby swój majątek komuś, komu by nie ufał?”

Jeśli ufa „niewolnikowi” a starsi są mianowani przez tegoż „niewolnika” za sprawą ducha bożego więc jak masz ty drogi czytelniku im nie ufać. Zobaczmy do czego doprowadziło takie stanowisko ciała kierowniczego świadków Jehowy? Potężnej afery jak na tą społeczność religijną z setkami pokrzywdzonych a nawet liczonych w tysiące? Należy zadać pytanie o przyczynę takiej sytuacji. Uważam, że tkwi ona powyżej, nie dociekaj i nie sprawdzaj tylko ufaj, że to jest organizacja Boża i jesteś w niej z pewnością bezpieczny i oczywiście twoje pieniądze powierzone starszym mianowanym duchem bożym, celowo piszę małymi literami z uwagi na skalę wydarzeń poniżej. Oto relacja wg jednego artykułu, mam nadzieję, że generalnie zgadza się z treścią podaną w języku hiszpańskim:

http://www.economiadigital.es/es/notices/2015/01/la-fiscalia-imputa-una-estafa-de-mas-de-170-millones-de-euros-a-una-congregacion-de-testigos-de-jeho-65161.php

Około 1300 parafian złożyło zawiadomienie przeciwko 14 pastorom, którzy zbierali pieniądze na szpital, który nigdy nie został zbudowany
Barcelona 22/01/2015 20:47 pm

Prokuratorzy zażądali, od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za przestępstwo oszustwa i innych oraz upadłości karnej dla sześciu z 14 pastorów zboru Świadków Jehowy oskarżonych o przywłaszczenie ponad 170 milionów euro zebranych na podstawie fałszywych obietnic, wśród ponad 1300 parafian w Hiszpanii.
Zdarzenia sięgają 2001 roku, kiedy to 14 „starszych” (nazwa duchowych pasterzy znanych u Świadkowie Jehowy ich duchowi pasterze), podczas ceremonii religijnej zebrali pieniądze do parafialnej kasy na budowę szpitala w Barcelonie, pod ich nadzorem, bez transfuzji krwi dla pacjentów ich wyznania. Następnie ukradli pieniądze.

Około 1300 parafian płaciło różne kwoty i w różnym czasie. Robili to w przekonaniu, że ich pieniądze będą skutecznie służyć do budowy szpitala. Ale z upływem lat, a tak się nie stało. Jak to jest bezspornie dowiedzione w procesie przeciwko tych pasterzom toczącym się ostatnio w Sądzie w Barcelonie, oskarżeni przywódcy duchowi przywłaszczyli sobie pieniądze.

Uciekli z milionami do Szwajcarii.
I nie tylko to: ale z pomocą prawników i figurantów, wysłał 80 ze 170 milionów oszukując swych kolegów na rachunki w bankach mających siedzibę w Szwajcarii. W rzeczywistości, High Court został już skazany za pranie pieniędzy.

Wojewódzki Sąd Barcelonie, tuż po oskarżeniu ich za oszustwo i upadłości karnej, potwierdził, że ​​co najmniej jeden z początkowo oskarżonych zbiegł i był poszukiwany za granicą w celu aresztowania.
„Starsi, którzy nie siedzieli na ławie uznają, że nie spełnił obietnicy zbudowania szpitala, ale przypisują go do ograniczeniom Generalnej Rady Miasta Barcelona udzielającej zezwoleń. Oni nie wiedzieli, jak uzasadniają jednak, o zarzucie prania pieniędzy wniesionych przeciwko niemu od tych 80 milionów.

Ślepa wiara.

Skarżący, niektórzy ze łzami w oczach, przyznawali na rozprawie, że przez wiele lat „mieli ślepą wiarę w swoich pasterzy” i czują się „podwójnie ukarani … „, ponieważ nasza religia wyraźnie zabrania nam kłamać … a to „starsi nas okłamali i pozbawili nas pieniędzy”.

Sąd Wojewódzki w Barcelonie rozprawa będzie w pierwszym tygodniu lutego.

W innym artykule opisano jakie krzywdy zostały wyrządzone różnym osobom należącym do organizacji świadków Jehowy. Niektórzy ufając tym „braciom” przekazywali znaczne kwoty ze sprzedaży nieruchomości. Rozpoczął się proces przeciwko 13 osobom – kilku z nich jest członkami tego samego Kościoła – rozpoczął wczoraj. Emilio Sanchez Ulled prokurator zażądał 13 lat więzienia i grzywny w wysokości prawie 100 tysięcy euro dla czterech przywódców sieci, natomiast dla pozostałych oskarżonych twierdził dziewięć lat i 45.000 euro za oszustwa i przestępstwa zagrożonego karą niewypłacalności. W pierwszej sesji, obrona próbowała przerwać rozprawę, dotyczących wad oskarżenia i przepisw o przedawnieniu. Sąd nie zgodził się i postanowił kontynuować rozprawę sięgającą faktów z 1998 roku.

Mówi się o liczbie 750 pokrzywdzonych. Wszystko wynikało z zaufania w mityczne dochody które będą z działalności szpitala: Prokuratorzy twierdzą, że od 1998 roku oskarżeni stanowili strukturę podmiotów prawnych zaangażowanych w „masową absorpcji zagranicznych oszczędności, z pełną świadomością od początku”, że pieniądze zebrane nie wygenerują wystarczających dochodów do wypłaty obiecanych wysokich odsetek (pomiędzy 8% a 13%) oraz zwrotu kapitału. Istnieje 2.000 innych ofiar (750 wyznawców Świadków Jehowy) tego domniemanego oszustwa na kwotę 38 milionów euro.

Akt oskarżenia stwierdza, że osoby zaangażowane w przedsięwzięcie „bezkrytycznie” inwestując w fundusze nieruchomości w ryzykowne inwestycje, co prowadziło do zwrotu jedynie na oszczędzających pieniądze nowych użytkowników. Twierdzi on również, że oskarżeni, nie podzielają z przekonań religijnych i liturgii swoich ofiar, „Niektórzy nawet oskarżyli sprawujących duszpasterskie stanowiska kierownicze w swoich społecznościach sekty nazywani starszymi w obrębie Świadków Jehowy.

http://www.economiadigital.es/es/notices/2015/01/la-fiscalia-imputa-una-estafa-de-mas-de-170-millones-de-euros-a-una-congregacion-de-testigos-de-jeho-65161.php

http://www.lasexta.com/noticias/sociedad/condenan-cuatro-estafadores-que-robaron-millones-testigos-jehova_2015021357255b1c4beb28d4460161d6.html

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=es&u=http://www.elperiodico.com/es/noticias/sociedad/red-testigos-jehova-estafo-750-correligionarios-3739515&usg=ALkJrhg3mrzG1fN9CJ_mv_RM4S8DmDpNyA

Smutne ale prawdziwe i dramatyczne do czego prowadzi ślepe posłuszeństwo i zaufanie do liderów organizacji świadków Jehowy. Każde powątpiewanie i brak zaufania wiernych bezwzględnie tępiony wykluczeniem z organizacji i intencje się nie liczą przez liderów (starszych) w organizacji prowadzi do takich rezultatów. Twierdzi się, że „Nie przyjmuj oskarżenia przeciwko starszemu, chyba że na podstawie zeznania dwóch lub trzech świadków” – 1 Tymoteusza 6:19-21 Jeśli oskarżasz starszego a nie masz świadków, bo oni się boją zadzierać ze starszym, jesteś narażony na oskarżenie o oszczerstwo i możesz zostać wykluczony. Twierdzi ciało kierownicze, że trzyma się Biblii w każdej sprawie a ona mówi co?: „Oto, co rzekł Jehowa: „PRZEKLĘTY jest krzepki mąż, KTÓRY POKŁADA UFNOŚĆ W ZIEMSKIM CZŁOWIEKU, a ciało czyni swoim ramieniem, i którego serce odwraca się od Jehowy”. – PNŚ. Czy starszych i ciała kierowniczego ten zapis nie dotyczy? Oni nie są ziemskim ludźmi? Pomyśl czytelniku i napisz.

Oto problem we Włoszech i którym pisałem w 2013 roku:

http://jedrusiowy53.blog.onet.pl/2013/08/10/skandal-z-odmowa-transfuzji-krwi-u-swiadkow-jehowy/

30 myśli na temat “Afera w organizacji świadków Jehowy w Hiszpanii

 1. Andrzeju , chcialabym wypowiedzieć się jeszcze króciutko odnośnie linku który wkleiłeś na końcu swojego artykułu w sprawie jaka miała miejsce we Włoszech – nie będę wypowiadać się w kwestii transfuzji krwi , bo chcę aby moja wypowiedź była merytoryczna – odnosiła się do problemu przedstawionego w artykule i tu również pokazana została nieprawośc pozyskiwania leku przez śJ w sposób nieuczciwy z ogromną stratą dla krajowej służby zdrowia i tym samym państwa.
  ŚJ mając świadomość iż leki pochodziły z kradzieży i jako odbiorcy kupowali je za tzw. symboliczną kwotę….. i tu zachodzi pytanie: Czy byli uczciwi wobec prawa? Z pewnością NIE!
  …..a ile to razy cytowany był werset odnośnie płacenia podatków z ew Marka 12:17: „Wówczas Jezus rzekł do nich : „Oddajcie więc Cezarowi to , co należy do Cezara , a Bogu to , co należy do Boga”…..”.
  Skoro leki pochodziły z kradzieży to i w kasie szpitali również brakowało pieniędzy które to powinny być skrupulatnie zaksięgowane.

  Ponad to artykuł przedstawiony w linku również pokazuje tzw. „troskę” o osoby potrzebujące , a przecież można było uniknąć i sytuacji narażania pacjentów na utratę zdrowia / życia jak i tym samym nie dopuszczenia się do nieuczciwego postępku.

  Polubienie

  1. Agnieszko, podam dla przykładu jak ck pisze o uczciwości albo nieuczciwości:
   „Innym przejawem chciwości jest kradzież, czyli wzięcie czegoś, co do nas nie należy. Jedno z przykazań Bożych brzmi: „Nie wolno ci kraść” (Wyjścia 20:15). NIEWŁAŚCIWE BYŁOBY TEŻ KUPOWANIE RZECZY, O KTÓRYCH WIEMY, ŻE POCHODZĄ Z KRADZIEŻY, albo branie czegoś bez zezwolenia. Biblia nakazuje: „Kto kradł, niech już nie kradnie, ale niech raczej ciężko pracuje, wykonując swymi rękami dobrą pracę, aby mieć z czego udzielić będącemu w potrzebie” (Efezjan 4:28). Ludzie miłujący Jehowę nie kradną czasu swemu pracodawcy, lecz cały dzień rzetelnie pracują. ‛Pragną we wszystkim postępować uczciwie’ (Hebrajczyków 13:18). Dzięki temu mają czyste sumienie i cieszą się spokojem umysłu.” – W15.11.2006

   Polubienie

 2. Agnieszko, świetnie 🙂 zacytowałaś bardzo stosownie „trzeba wspierać słabych” i myślę, że byli tam też tacy słabi którzy chcieli wesprzeć słabych i co? Dramat. Ck bardzo lubi werset: „Więcej szczęścia jest w dawaniu ani jeżeli w braniu” Wiem czego nie lubi. Tam gdzie jest pisane o sprawiedliwości. O tym też napiszę. Czego uczą się sami, czego uczą innych i nie chcą stosować: „SPRAWIEDLIWOŚCI”?.

  Podam przykład: 2P 3:13 bw „Ale my oczekujemy, według obietnicy nowych niebios i nowej ziemi, w których mieszka SPRAWIEDLIWOŚĆ.” (w nich ma mieszkać prawość.- PNŚ). Tam gdzie jest podkreślona SPRAWIEDLIWOŚĆ – ck zwraca uwagę na PRAWOŚĆ. W wielu miejscach gdzie w innych przekładach jest mowa o SPRAWIEDLIWOŚCI w PNŚ jest mowa o PRAWOŚCI. Dlaczego? Przykład Hiszpanii to moim zdaniem tłumaczy.

  Przecież to nie to samo i już pisałem wiele razy o tej sprawie SPRAWIEDLIWOŚĆ jest jedna i zawsze taka sama, a PRAWOŚĆ jest różna. Dla ck trzeba ich się słuchać, bo bóg tak chce i jeśli się słuchasz to jesteś prawy. Dla nich liczy się jedynie posłuszeństwo i miłosierdzie z uwagi na to, że wszyscy są niedoskonali. A przecież przyszłość to sprawiedliwość: „MY (kto ck? na pewno nie) oczekujemy, według obietnicy nowych niebios i nowej ziemi, w których mieszka SPRAWIEDLIWOŚĆ” Skoro nie czekają na SPRAWIEDLIWOŚĆ, to na co?

  Polubienie

 3. Agnieszko, tak to wygląda z tymi uśmiechami, nawet jeśli ktoś zaprzeczy temu, to powiem sam znam to z własnych przeżyć i bezpośrednich obserwacji. Znając bezpośrednio przeżycia i sytuację osobistą można wiedzieć, czy ktoś mógł szczerze i autentycznie się uśmiechać, czy nadrabiał jak to się mówi „miną”. Zdjęcia z uśmiechniętymi twarzami nic nie mówią i niczego nie potwierdzają a abstrahując ileż to razy robiący zdjęcie może mówić: „uśmiech proszę. Nie twierdzę, że przy każdym publikowanym zdjęciu tak było, ale wskazuje jedynie, że uśmiech na zdjęciu nic nie znaczy.
  Zastanawiać może, dlaczego nie ma o tym, żadnej informacji na stronie Towarzystwa Strażnica, nie podaje celowo nazwy strony, bo to jest reklamowanie a ta kosztuje jak już o tym pisałaś. Dlaczego? Czy podanie takiej informacji zaburzałoby powody do uśmiechu dla wiernych? Wzbudziłoby też zdaniem ck niezdrowe emocje i niepotrzebne pytania a zatem spowodowałoby nagłośnienie sprawy psującej pozytywny obraz kształtowany przez wydawcę ich publikacji.

  A co z pokrzywdzonymi i potencjalnymi pokrzywdzonymi? A może niektórzy pokrzywdzeni zostali „uciszeni” przez wykluczenie za zbyt intensywne domaganie się sprawiedliwości i wysuwanie oskarżeń wobec niegodziwych starszych? Nie wiem czy tak było, ale jest to możliwe. Milczenie jednak w sprawie ich centrali dobrze świadczy o braku troski o pokrzywdzonych. Kiedy trzeba nagłośnić sprawę realnej groźby delegalizacji świadków Jehowy w Rosji, to jest reakcja na ich stronie internetowej.

  O czym to świadczy? Nierównym traktowaniu pokrzywdzonych przez działanie ich urzędników (starszych) i interesów organizacji. Czy to jest biblijna postawa? Nie. Jest mnóstwo przykładów w Biblii jak Ojciec traktował jednostki mu wierne, przykłady: Lot, Abraham, Noe, Daniel. To były tylko jednostki a tu jest wiele takich w Hiszpanii i do tego płaczących a centrala milczy. Proszę drodzy czytelnicy wziąć pod rozwagę. Miłująca społeczność braterska milczy. Kierownictwo udaje, że problemu nie ma i nie informuje o tym wszystkich wiernych.
  Co Biblia na to którą ck tak niby szanuje i na nie się opiera? 1Tm 5:20 pau „Grzeszących upominaj WOBEC WSZYSTKICH, aby i pozostałych ogarnął lęk przed grzechem.” Ga 2:14 pau „Kiedy więc zobaczyłem, że nie postępują zgodnie z prawdą Ewangelii, POWIEDZIAŁEM KEFASOWI WOBEC WSZYSTKICH wszystkich:…….” Proszę się zastanowić, drodzy czytelnicy o co tu chodzi , bo sytuacja dobrze ukazuje jakie jest autentycznie stanowisko ck wtedy kiedy jest poważny problem – afera.

  Polubienie

  1. Andrzeju , te przykłady o których piszesz , z całą pewnością są dowodem zaspokajania tylko i wyłącznie swoich potrzeb kosztem innych i nie tylko kosztem materialnym , ale co się z tym wiąże – krzywdy moralne , psychiczne , emocjonalne pokrzywdzonych co boli najbardziej i bardzo trudno jest to naprawić 😦

   Ile to razy Andrzeju cytowany był na zebraniach werset z Dziejów Apostolskich 20:35: „We wszystkim pokazałem wam , że tak pracując trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa , który powiedział : „Więcej szczęścia jest w dawaniu anijeżeli w braniu”.”

   Wierni dla ck oddają całych siebie poświęcając swój czas na głoszenie , łożą swoje środki finansowe , a co daje w zamian ck? Zupełnie NIC , złudne nadzieje polegające na ich (ck) oszustwach. Wielu tzw. braci starszych również wykorzystuje naiwność swoich podopiecznych bogacąc się, a potem odwracają się plecami do tych którzy tak gorliwie ich wspierali – to się nazywa wdzięczność.

   Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie / potrzebie i nie potrzeba tu obietnic , deklaracji bardzo często „palcem po wodzie pisanych”.

   Polubienie

 4. Agnieszko, zobacz jak potrafią pisać „mędrcy”: Jako naśladowcy Chrystusa, powinniśmy dowodzić miłości, okazując „wzajemne zrozumienie” (1 Piotra 3:8). Czasami NIE ŁATWO POJĄĆ, (chyba nie łatwo jest pojąć, co czuli oszukani w Hiszpanii) co czują nasi współwyznawcy (jak cierpią nie współwyznawcy, to już wcale nie ma znaczenia, czy tak?) zmagający się z przewlekłymi chorobami, na przykład z długotrwałą depresją — zwłaszcza jeśli sami czegoś takiego nie doświadczyliśmy. Jezus jednak współczuł chorym, chociaż sam nigdy nie chorował. JAK ROZWJAĆ W SOBIE TAKA EMPATIĘ? UWAŻNIE SŁUCHAJMY, GDY CIERPIĄCY OTWIERAJĄ przed nami SERCE.

  Zastanawiajmy się: „Jak ja bym się czuł w takiej sytuacji?”. Jeśli STARAMY SIĘ wyrabiać w sobie WRAŻLIWOŚĆ na cudze odczucia, zdołamy umiejętniej ‛pocieszać swą mową dusze przygnębione’ (1 Tes. 5:14). W ten sposób będziemy kroczyć śladami Jezusa”. – w15.1.2009

  Pewnych rzeczy nie da się zrozumieć, po co jakaś zmiana w postaci usunięcia „złego systemu” jeśli, nadal miałaby istnieć niewrażliwość, obojętność i brak współczucia? Gdzie jest ta wrażliwość? Pytam jacy ludzie mieliby żyć w raju? Czy tylko uśmiechający się? Pytanie z czego lub do czego? Tacy są przedstawiani na ilustracjach Towarzystwa Strażnica i zdjęciach. Czy nie są to uśmiechy reżyserowane? Trudno nie powiedzieć, że tak, skoro co by nie pisać, to z pewnością jest dla wielu ważne jaką mam przypiętą etykietkę a nie jaki jestem i co pisze. Powiem tak cytat podany wyżej mi się podoba ale nie ma on nic wspólnego z praktyką. Lata pisania mnie o tym przekonały. Co by nie pisać, to reakcji pozytywnej nie należy oczekiwać to wiem, aż nadto.

  Postawcie sobie drodzy czytelnicy pytanie z jakimi ludźmi chcielibyście, żyć w tym raj na ziemi?
  Czy ma się liczyć etykieta nadana przez starszych (nie wątpię, że tacy jak tam w Hiszpanii niejednego wykluczyli, a później ostrzegali aby nie mówić u dzień dobry) takich jak w Hiszpanii, czy autentyczna wartość wewnętrzna? Zapytajcie siebie. Powiem tak nie moja to rzecz, mnie to nie dotyczy, ale szkoda mi was drodzy wierni czytelnicy WTS, bo was to też może spotkać, jeśli będzie ślepo posłuszni. Serdecznie pozdrawiam czytelników

  Polubienie

  1. Andrzeju , owszem zgodzę się z Tobą , że ilustracje ludzi szczęśliwych , uśmiechających się przedstawianych w publikacjach śJ są wyreżyserowane, napiszę więcej – są dobrą reklamą , bo taki potencjalny odbiorca / zainteresowany może sobie pomyśleć np. tak : o jacy to u nich wszyscy radośni , pogodni , optymistyczni – niestety zderzenie z rzeczywistością bardzo często przynosi rozczarowanie , załamanie nerwowe które to przeżyli poszkodowani z Hiszpanii. Ludzie ci ofiarowali też jakąś cząstkę siebie , bo przecież taka szczera ofiarnośc płynąca z serca , rodzi w człowieku pozytywne emocje , że uczynił coś pożytecznego.

   Starsi z Hiszpanii uważając się za naśladowców Chrystusa i tym samym nauczając innych , stali się tak na prawdę -owszem jednym z uczniów Chrystusa ale zatroskanym o bogactwo – kim był ten uczeń? To Judasz.

   Andrzeju , ile to razy słyszałam na zebraniach słowa z
   1 Tymoteusza 6:10: „Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy.” – w dodatku opacznie interpretowane , bo bardzo często z korzyścią materialną dla przywódców a krzywdą , stratą dla wiernych.
   Najlepszym nauczycielem natomiast jest praktyka , bo czyny mówią więcej niż słowa 🙂

   Polubienie

 5. Agnieszko, zadziwia mnie też co innego, jak można czytać o takim wydarzeniu i nie reagować przynajmniej potrzebą sprawdzenia i poszukiwania informacji na ten temat. Bardzo mnie zastanawia, czy jest aż tak źle z wrażliwością i orientacją o tym czy taki obrót sprawy był możliwy?
  Nieprawdopodobne, czy aż daleko jest posunięta NAIWNOŚĆ w to, że wszystko da się wymyślić i napisać. Jeśli ktoś poszuka to w sprawie są już wydane wyroki, a więc co do tego, że taki fakt ma miejsce nie ma wątpliwości. A mimo to co by nie pisał, to wielu wiem nie wierzy i zastanawia się po co to pisać? Tak myślę. A może z tym umiłowaniem sprawiedliwości też nie jest najlepiej wśród wiernych? Przecież tak jak piszesz są tacy którzy przypisali sobie uprawnienia do tego, że to co mówią i robią nie podlega, żadnej weryfikacji. Tak jest i koniec jak mówią (ck i często starsi). A jeśli nie wierzysz to jest to już „przestępstwo” względem „bożej organizacji”.
  Jednocześnie znalazłem ciekawą wypowiedź dotyczącą dziwnego tłumaczenia Galatów 1:8: „Dlaczego Bóg jeszcze nie sprowadził na ziemię tych dobrodziejstw? Otóż dlatego, że SZANUJE ROZUM I WOLNĄ WOLĘ, którymi sam nas obdarzył; szanuje nasze PRAWO DECYDOWANIA, jaką drogą zechcemy pójść — czy poddać się zwierzchnictwu Boga, czy obrać władzę człowieka. Bóg pozwolił ludziom wypróbować wszelką możliwą formę rządów i jednostki rozsądne powinny były do tego czasu stwierdzić, że „nie w jego [człowieka] mocy leży kierować swoimi krokami” -w75/4 2
  Zobacz jak piszą o Berejczykach czyli Dz. Ap 17:11: „Postąpimy słusznie, biorąc wzór z Berejczyków, którzy „codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają [jak nauczał Paweł]” (Dzieje Apostolskie 17:11, Bw). Greckie słowo oddane tu przez „BADAĆ” oznacza: „DOCIEKAĆ STARANNIE i DOKŁADNIE, jak na rozprawach sądowych” (A. T. Robertson: Word Pictures in the New Testament [Obrazy słowne w Nowym Testamencie]). Zamiast podzielać bezkrytycznie każdą wypowiedzianą nową opinię, musimy przeprowadzić staranne i wnikliwe badania, jak to czyni sędzia, który ma rozstrzygnąć jakąś kwestię”.- w89 1.3 6
  To zdanie ck dociekania mogą i powinny dotyczyć ale tylko innych poglądów ale nie poglądów ck. Tak to jest rozumiane. A Apostoł Paweł pisał: NIECH BĘDZIE PRZEKLĘTY nawet ON jeśli to jest inna ewangelia. Nigdy ck nie zachęcało do sprawdzania tego co piszą. Wręcz zniechęcało a nawet blokowało sprawdzanie i cała sprawa opisana powyżej to wynik między innymi w dużym stopniu takiej postawy. UFAJCIE nam i starszym, bo to jest słuszne.

  Polubienie

  1. Andrzeju , też dziwi mnie to , że kiedy wielu śJ podaję fakty , wysyłam linki i jak chociażby w sprawie najokrutniejszej jaką jest pedofilia – ludzie ci w ogóle nie reagują , jakby żyli w jakimś innym świecie – odurzeni , zahipnotyzowani – na prawdę nie ogarniam.

   Andrzeju , cytujesz tu takie słowa / zrozumienie wydawców:
   „Bóg pozwolił ludziom wypróbować wszelką możliwą formę rządów i jednostki rozsądne powinny były do tego czasu stwierdzić , że nie w jego [człowieka] mocy leży kierować swoimi krokami.”
   Moim zdaniem bardzo dziwna interpretacja i jakoby zachęta dla wszystkich , że możemy wypróbować jak to jest sprawować rządy nad innymi – tak to odbieram ; poczym końcowa treść mówi natomiast o tym , że osoby ROZSĄDNE powinny stwierdzić , że nie w mocy człowieka leży kierować swoimi krokami.
   Ck i wiele tzw. „braci starszych” tak zapędzili się w swoich rządach , że przestać nie mogą – czy zatem jest to ROZSĄDNE?
   Czy tak sprawowane rządy ograbiania ludzi z dóbr materialnych , polegające na oszustwach , nie przypominają rządów jak to określa się w organizacji śJ – rządów „tego zepsutego świata ” czyli m.in. polityków?
   ŚJ nie mogą uczestniczyć w wyborach , bo to jakoby balwochwalstwo poddawać się zwierzchnictwu władców „tego świata” …. i warto zadać tu również sobie takie pytanie, a komu służą wierni – jakiemu zwierzchnictwu są poddani? Czy taką władzę sprawowałby / sprawuje Bóg?
   Jest jednak wielka zasadnicza różnica – politycy i inni rządzący w świecie , nie mieszają w swoje czyny Boga.

   Polubienie

   1. Agnieszko, dla mnie to jest jakiś niesamowity brak poczucia sprawiedliwości, znieczulica i brak też zrozumienia, że komuś się chce pisać jak Tobie. Niesamowite, co by nie pisał to reakcja jest mniej więcej taka sama.

    Dziwne jest dla mnie to, że jeśli by byłaby to kłótnia ostra wymiana zdań, to byłoby przypuszczam i raczej się nie mylę, to wpisy byłyby. To jest coś nie tak, skoro rzetelna, poważna dyskusja w oparciu o fakty i dowody niewiele osób interesuje, dowodem jest, że nie biorą w niej udziału. Jakby sytuacja tak miała miejsce przez krótki okres, jestem w stanie to zrozumieć ale trwa to latami.

    Agnieszko, już pisałem, kiedy rządzą ludzie ludźmi to zdaniem ck jest źle. Kiedy jednak ck jako przecież ludzie narzuca innym co mają wiedzieć, myśleć i rozumieć, to jest normalne. To jest dopiero dziwactwo. Nie do pojęcia. Stąd to co piszesz jest słuszne: „i warto zadać tu również sobie takie pytanie, a komu służą wierni – jakiemu zwierzchnictwu są poddani? Czy taką władzę sprawowałby / sprawuje Bóg? 🙂

    Jest jednak wielka zasadnicza różnica – politycy i inni rządzący w świecie , nie mieszają w swoje czyny Boga”. Nie mam żadnych wątpliwości, że to co czyni ck i posłusznie temu się wierni podporządkowują: to jest bałwochwalstwo.
    W jednej ze Strażnic napisali: „Gdy poddajemy się pod wpływ ducha świętego, STARAMY się (czy wystrzegamy) wystrzegać uczynków ciała. Zaliczają się do nich: „rozpusta, nieczystość, rozpasanie, BAŁWOCHWALSTWO, uprawianie spirytyzmu, NIEPRZYJAŹNIE, waśń, zazdrość, napady gniewu, swary, rozdźwięki, sekty, zawiści, pijatyki, hulanki” (Gal. 5:19-21). Można powiedzieć, że ‛duchem uśmiercamy praktyki ciała’ (Rzym. 8:5, 13). DZIĘKI pomocy ducha postępujemy tak, jak on nam podpowiada, i skupiamy się na sprawach duchowych, NIE ULEGAJĄC PRAGNIENIOM CIAŁA”.- Strażnica 15.3.2010 W sprawie w Hiszpanii, co się liczyło pieniądze, czy sprawy duchowe? Odpowiedź może być tylko jedna. A jeszcze pytanie przedsięwzięcie zostało rozpoczęte bez wiedzy ck czy za wiedzą i zgodą?

    To pytanie winni sobie zadać wierni w tej organizacji, aby nie wpaść w sidło naiwności w innej sprawie jak to było w Hiszpanii.

    Polubienie

    1. Andrzeju , jeżeli chociaż trochę mogę pomóc czytelnikom jak i wesprzec Ciebie w prowadzeniu Twojego bloga w którym to przedstawiasz sedno bardzo istotnych problemów , nie widzę powodów aby nie pisać – zajmuje mi też to nie wiele czasu , a chęci aby być może pomóc innym ( być może również nieśmiałym odbiorcom którzy nigdy nie pisali na blogach / forach) są ogromne ☺

     Pozostając w temacie , nasunęła mi się również taka wewnętrzna – bardzo emocjonalna refleksja.
     Na świecie jest tyle potrzebujących , na prawdę bardzo schorowanych ludzi i bardzo często w skutecznym leczeniu przeszkodą są niestety bariery finansowe tych osób .
     Czyż nie rozsądniej jest nieść pomoc bardzo często małym dzieciom , osobom młodym przed którymi tak na prawdę powinno otwierać się dopiero życie , realizowanie się , spełnianie swoich marzeń, itd. niż lokować swoje pieniądze w coś co nigdy nie powstanie, nikomu nie pomoże – jedynie tym karierowiczom „idących po trupach”?

     Nie rozumiem jak można być tak bezdusznym aby w taki niegodziwy sposób bogacić się , odbierać w chytry / przebiegły sposób dobra materialne ludziom którzy to być może w przyszłości potrzebowaliby tych swoich oszczędności na leczenie , leczenie swoich bliskich – bo nigdy nie wiadomo jakiej sytuacji będziemy.
     Sama byłam w takiej sytuacji i żeby nie oszczędności, mogłabym nie otrzymać leczenia na bardziej skutecznym poziomie.
     Czy w tak kryzysowych okolicznościach – ck , bądź tzw.”bracia i siostry” pomogliby nam?
     Czy tak ochoczo posprzedawaliby np. swoje nieruchomości , zamieniając swoje życie na niższy standard by pomóc swoim na prawdę potrzebujacym pomocy współbraciom , współsiostrom w wierze / ratując tym samym ich życie – które to jest bezcenne i najcenniejszym darem od Boga?
     Oczywiście z całego serca życzę wszystkim zdrowia ☺i pozdrawiam serdecznie ☺

     Polubienie

 6. Agnieszko, zobacz jak napisali w Strażnicy -w85/1: „Chciwość może się kryć w każdym z nas. Jest to normalne pragnienie posiadania rzeczy materialnych i zabezpieczenia finansowego wynaturzone wskutek odziedziczonej niedoskonałości (Rzym. 5:12). U jego podstaw leży nadmierna, niepohamowana chęć posiadania czegoś, bądź też żądza sławy lub władzy. Chciwość potrafi przemienić człowieka rozsądnego w osobę bezwzględną. Ostatnio okazało się, że pewna grupa ludzi jest szczególnie podatna na przebiegłe machinacje takich kombinatorów.
  GŁÓWNYM OBIEKTEM ZAINTERESOWAŃ STAŁY SIĘ OSOBY RELIGIJNE. Dlaczego? Otóż odznaczają się zazwyczaj większą DOBRODUSZNOŚCIĄ I CHĘCIĄ SPIESZENIA Z POMOCĄ. W OCZACH CHCIWCÓW jest to OZNAKA SŁABOŚCI i, NAIWNOŚĆ”.

  Zgadzam się tym co tu napisali pod nadzorem ck.

  Polubienie

  1. Andrzeju , trudno nie zgodzić się z tą treścią i teraz starsi którzy oszukali swoich wiernych czytając przecież słowa swojego „niewolnika”, niech sami sobie odpowiedzą na pytanie : Czy postępując w taki sposób nie są bezwzględni , chciwi , wynaturzeni , kombinatorami ?
   Ck natomiast również publikując otwarcie taką treść, malują tak na prawdę i swój wizerunek potwierdzając tym samym kim są.
   Ze słów napisanych wielkimi literami również i wierni bardzo często działając w imię dobrych intencji , udzielając wsparcia mogą wyciągnąc i dla siebie odpowiednie wnioski.

   Polubienie

   1. Agnieszko, teraz przykład jak uczą podporządkowania sobie i starszym: „Podporządkowanie „braciom” Chrystusa okazujemy również wtedy, gdy współpracujemy z nadzorcami w zborach. Apostoł Paweł powiedział: „Bądźcie posłuszni tym, którzy wśród was przewodzą, i bądźcie ulegli, oni bowiem czuwają nad waszymi duszami” (Hebr. 13:17). Starszy może na przykład przypomnieć nam, jak ważne jest regularne wielbienie Boga w gronie rodziny albo udzielić wskazówek dotyczących służby kaznodziejskiej. Nadzorca podróżujący nieraz omawia pomocne rady biblijne odnoszące się do jakiejś dziedziny chrześcijańskiego życia. Jeżeli chętnie wprowadzamy je w czyn, pokazujemy, że uznajemy Chrystusa za swego Wodza”.

    Jeśli zatem podporządkowują się starszym są podporządkowani Chrystusowi, tak mówią jego „bracia” z ck a więc masz słuchać drogi wierny w organizacji. A czasami nie ma stuprocentowej pewności, że jest oszukany a wiem jak oszuści potrafią solidnie zaprzeczać i uspakajać, że wszystko jest w porządku. Przecież sprawa się zaczęła w 1998 roku a finał w sądzie w 2015, to jest aż 17 lat. A więc było ciężko aby doprowadzić do ukarania winnych. 😦

    Polubienie

    1. Andrzeju , faktycznie długo to trwało aby doprowadzić do ukarania winnych .
     O czym to świadczy? Z pewnością o zaprzeczaniu przez winnych , że przecież nic złego nie uczynili czyli mówiąc językiem dosłownym – kłamstwie – pewnie bronili się jak tylko mogli , żeby tylko nie ponieść konsekwencji swoich obłudnych czynów , a kiedy uczciwi ludzie potrzebują wyjaśnień , to wówczas są bardzo często ignorowani bądź napietnowani przez takich oszustów 😦

     Andrzeju , zobacz jak można zmanipulować innych przypisując sobie kierownictwo któremu to trzeba być podporządkowanym – wystarczy tylko tytuł przed imieniem i nazwiskiem jak „brat starszy” / starszy zboru , nadzorca , a już pod tytułem ciało kierownicze to ma zgiąć się każde kolano 🙂 , bo to przecież „pomazańcy” 😦 🙂 i nie zależnie od tego czy ludzie ci sami dają wzór do naśladowania jaki dawał Chrystus czy też nie , to istotą sprawy jest tu mianowanie / powołanie do…. i tu…. tak na prawdę do pełnienia funkcji dyrygenta , dominacji , sprawowania kontroli nad innymi – tymi bez żadnych tytuów .
     Nie twierdzę , że wszyscy starsi tacy byli i są , niemniej jednak interpretacja Słowa Bożego z przypisywaniem sobie takich doniosłości , pozycji i jakoby posłuszeństwo wobec takich osób jest współmierne do podporządkowania Chrystusowi , jest z pewnością irracjonalne.
     Czy Chrystus również tak postępował?
     Czy będąc kiedyś tu człowiekiem na tej ziemi ograbial ludzi z pieniędzy , wywyższał się , czy przyjął postać SŁUGI?
     Z całą pewnością z odpowiedzią na postawione pytana nie ma żadnego problemu 🙂

     Polubienie

 7. Agnieszko, poszkodowani jak napisano w artykule: „Skarżący, niektórzy ze łzami w oczach, przyznawali na rozprawie, że przez wiele lat „mieli ślepą wiarę w swoich pasterzy” i czują się „podwójnie ukarani … „, ponieważ nasza religia wyraźnie zabrania nam kłamać … a to „starsi nas okłamali i pozbawili nas pieniędzy”.

  Przecież to jest bardzo smutne i jednocześnie w najwyższym stopniu naganne. Jak można doprowadzić do takiego stanu wiernych, aby w sadzie płakali i mówili w ten sposób. Wiernym nie wolno kłamać a starsi nie mieli skrupułów i kłamali bez zahamowań. Znam tego typu zachowania z własnego życia i wiem jak potrafią czynić starsi i bardzo się cieszę, że w takich spektaklach nie muszę uczestniczyć. 🙂 Wiesz to człowiek spać nie może zmagając się z takimi problemami. Chciałby coś dobrego zrobić dla pokrzywdzonych i nie może 😦 Mogło być szerzenie kłamstw i usprawiedliwień oraz zwalania winy lub pokrętnych wyjaśnień, że może nic złego się nie stało i wszystko się dobrze skończy.

  Przecież pokrzywdzeni możliwe najpierw się powstrzymywali lub byli być może zdecydowanie hamowani przed skierowaniem sprawy do organów ścigania. Przecież jak można skarżyć „kochanych braci” , zauważ początek sprawy to lata dziewięćdziesiąte. Myślę, że nim sprawa znalazła się w sądzie to była wojna emocji nerwów itd….. Potężna afera i będzie więcej takich jak po zapoznaniu się z tym powiedział mi pewien były starszy i zgadzam się z nim. Są ku temu bardzo sprzyjające warunki.

  Polubienie

  1. Andrzeju , to o czym napisałeś również nie jest mi obce , pamiętam wiele razy kiedy byłam zmuszana do kłamstwa bądź milczenia – tylko ja nie dałam rady….. i za prawdę byłam nawet brutalnie karcona.
   Ja również cieszę się , że nie muszę już uczestniczyć w tego typu spektaklach 🙂 i rozumiem Cię , że faktycznie nawet przez wiele takich sytuacji to i spać po nocach nie szło.
   Cały ten scenariusz pokazuje tak na prawdę brak poszanowania dla innych , brak / próba odebrania innym asertywności i tu umiejętność mówienia „NIE” jest tak samo ważna jak mowienia „TAK” i dopiero jedno i drugie pozwala ustanawiac granice , dlatego też nie bójmy się wyrażać swoich emocji , swojego zdania i nie odbierajmy naszego stanowiska w danej sprawie jako jak to napisałeś Andrzeju – skażenie się, bo milczeniem również dajemy przyzwolenie na tego typu postępowanie a przecież nasza stanowczość może uchronić innych przed takimi oszustami.

   Przykre jest to jak poszkodowani wyrażali swoje cierpienie , ale dobrze , że nie dusili w sobie , nie bali się okazywać swoich emocji , swojego niezadowolenia nawet publicznie – w sądzie.
   Nie można udawać , że nic się nie stało i zamiatac pod dywan brudy a potem dławić się tym wydostajacym się kurzem zatruwajac siebie od środka.

   Polubienie

 8. Andrzeju i czytelnicy , a takie to słowa możemy przeczytać w Strażnicy pt. „Zaufanie warunkiem szczęśliwego życia” z 2003 roku w03 1.11 s.4 – s.7 pod nagłówkiem : LUDZIE GODNI ZAUFANIA możemy przeczytać taką treść :” „Nie pokladajcie ufności w dostojnikach ani w synu ziemskiego człowieka , do którego nie należy wybawienie” – napisał Psalmisa (Psalm 146:3). Te natchnione słowa uświadamiają nam , że wielu ludziom po prostu nie nie można zaufać. Nie powinniśmy bezkrytycznie polegać nawet na osobach uznawanych za „dostojników” i wysoko cenionych w tym świecie na przykład za to , że są specjalistami w jakiejś dziedzinie . Ich przewodnictwo często zawodzi , a pokładne w nich nadzieje mogą szybko zmienić się w rozczarowanie.”

  Czyżby wydawcy pisali tutaj o sobie? , bo uważając się za tzw. „dostojników” , w dodatku specjalistów w wykładni Słowa Bożego , ile to razy zawiedli w tej swojej „specjalizacji” jak i w innych sprawach dotyczących kwestii finansowych , wyrządzaniu krzywd moralnych.

  Dalej możemy przeczytać takie słowa w tej Strażnicy :
  „Rzecz jasna nie oznacza to , jakobyśmy mieli być nieufni wobec wszystkich.”
  I tu , owszem zgodzę się z tym.
  Kontynuuje treść Strażnicy : „Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy być wybredni w doborze osób , na których będziemy polegać.” – również i z tą treścią nie trudno zgodzić się.

  Pod spodem wydawca wyznacza kryteria jakie należałoby wziąść pod uwagę i tu pisze na przykładzie starożytnego Izraela , że Mojżeszowi poradzono ” wybrać mężów zdolnych , bojących się Boga , mężów godnych zaufania , NIENAWIDZĄCYCH NIESPRAWIEDLIWEGO ZYSKU” (Wyjscia 18:21) „Czego to nas uczy?
  Wybór padł na ludzi , którzy jeszcze przed otrzymaniem odpowiedzialnych stanowisk oznaczali się określonymi zbożnymi przymiotami. Dali już dowód swej bogobojnosci , gdyż dażyli Stwórcę szacunkiem i obawiali się wywołać Jego niezadowolenie. BYŁO WYRAŹNIE WIDOCZNE , że z całego serca starali się przestrzegać prawa Bożego. BRZYDZILI SIĘ NIESPRAWIEDLIWYM ZYSKIEM , co świadczy o sile moralnej , dzięki której można się było spodziewać , że WŁADZA ICH NIE ZDEMORALIZUJE. Z PEWNOŚCIĄ NIE NADUŻYLIBY POKŁADANEGO W NICH ZAUFANIA W IMIĘ INTERESÓW WŁASNYCH , RODZINY LUB PRZYJACIÓŁ”.
  Celowo napisałam wielkimi literami kluczowe słowa.

  Czy u wydawców jest WYRAŹNIE WIDOCZNE postępowanie o jakim piszą?
  Czy ck pisząc : „Z PEWNOŚCIĄ”, nie nadużło zaufania swoich wiernych?
  Czy ck pisząc o swojej władzy jaka została im powierzona wg nich przez samego Boga , takim postępowaniem ich ta władza nie zdemoralizowała?

  Polubienie

  1. Agnieszko, powiem tak, jest takie powiedzenie: „tak krawiec kraje jak mu materiału staje” – czyli może być tak, że nie ma specjalnego wyboru w kandydatach na starszych. Trzeba jakiś wybrać . Więc po pierwsze nie ma bardzo z kogo. Po drugie ci którzy by się nadawali nie koniecznie są wybierani a Ci którzy nie powinni być wybrani, potrafią się o to „postarać”. Dla tych którzy problemu nie znają z autopsji nie mają pojęcia jak to wygląda w praktyce.

   I znam przypadki, że wystarczyło, że jest na kim spodnie założyć i krawat zawiesić, oczywiście tacy moim zdaniem nie nadający się skwapliwie zabiegali o tzw. „przywileje”. Stąd to o czym piszesz w prawdzie PIĘKNE ale mogło być nie realne. Najczęściej Ci nadający się to zupełnie nie zabiegali z uwagi na zachowanie tych pierwszych, często nie chcieli. Zgadzam się z tym jak sugerujesz, że ci z ck również zawodzili w krzewieniu atmosfery szacunku i zaufania. Więc o czym mówimy? A im dłużej sprawowali władzę tym bardziej się demoralizowali.

   Polubienie

   1. Andrzeju , dorzucę tu jeszcze swoje „pięć groszy” odnośnie tzw. demoralizacji. Ile to razy słyszałam to słowo od mojego ojca , że jestem zdemoralizowana – i przykre 😦 i zarazem śmieszne 🙂 , bo oceniał mnie pod względem mojego niezgadzania się z poglądami, wierzeniami śJ i ile to razy słyszałam też, żebym opamiętała się , lecz kiedy ja zwracałam mojemu ojcu w taktowny sposób uwagę na temat jego zachowania i zachowań innych tzw. „braci i sióstr” – bardzo często też zachowań patologicznych , to obrywałam w skórę i byłam obrzucana obelgami które to faktycznie „podobały się” Bogu , bo jakim prawem mogłam wyrażać co myślę , co czuję – był to bardzo trudny i smutny dla mnie okres w moim życiu , na szczęście jest to już czas przeszły ☺

    Polubienie

    1. Agnieszko, tak widziałem wielokrotnie takie „temperowanie” niepokornych osób i z czasem albo udało się utemperować albo takie osoby przestały się odzywać i zamykały się w sobie a z czasem w zależności od wieku zrywały z takim towarzystwem.

     Współczuje Ci, jak się nie ma argumentów aby odpierać słuszne zarzuty, to dorośli tak czynią bojąc się konfrontacji z tymi na których im zależy czy dobrej ocenie u starszych. Dobrze, że ten okres masz za sobą:-)
     Tak to jest, jeśli ma się wypaczony umysł i się nie radzi z prostymi rzeczami jak: „plują na ciebie bezpodstawnie a ty nie reagujesz”, „nie liczą się z twoimi uczuciami a ty uznajesz, że na to zasługujesz”. Prosta zasada dają jeść , to jesz, biją uciekasz – ona nie działa.

     Polubienie

 9. Andrzeju , ck , organizacja śJ stworzyła również taki wizerunek w okół siebie , że są ludźmi którymi możemy obdarzyć zaufaniem , oczywiście nie twierdzę , że nie ma wśród śJ ludzi uczciwych , bo owszem są , lecz nie możemy uogólniac ani w jedną ani w drugą stronę , że wszyscy są uczciwi bądź nieuczciwi ; niemniej jednak pamiętam jak jeszcze mieszkałam w PL i przeglądałam w gazetach ogłoszenia o pracę było bardzo dużo ofert typu : zatrudnię świadka Jehowy” bądź „swiadkowie Jehowy mile widziani” . Ja pomimo iż nigdy nie byłam ochrzczonym śJ zadzwoniłam z zainteresowania czy oferty pracy tego typu są zamieszczane przez śJ czy też nie i okazywał się , że nie – pracodawcy nigdy nie byli związani z organizacją , a poprostu słyszeli , że sJ znani są z uczciwości. Poczułam taką dyskryminację , że jakoby tytuł świadek Jehowy czyni automatycznie z kogoś lepszego człowieka.
  Utarło się takie przekonanie , że : „……a niech sobie ci śJ wierzą w co chcą , ale są przynajmniej uczciwymi ludźmi , nie kradną – żeby każdy taki był jak oni”. Wiele razy słyszałam takie o to słowa.
  Powstała taka generalizacja pod względem przynależności do religii / określonej grupy społecznej , a przecież tak nie można , bo to tak jakbyśmy klasyfikowali , że wszyscy Polacy to złodzieje – bo tak mówią o nas na obczyźnie , albo że każdy murzyn to ćpun co absolutnie jest absurdem.

  Andrzeju , artykuł ten niech będzie również taką przestrogą dla innych , że nie można dokonywać weryfikacji tylko i wyłącznie / w taki sposób pod względami które opisałam powyżej.

  Ja zatrudniając u siebie osoby w firmie nigdy w formularzach nie miałam i nie mam do dziś pytań typu : grupa etniczna w której to zawarta jest narodowość , wierzenia itp. , interesuje mnie doświadczenie w branży , znajomość języków obcych również bardzo przydatna i inne cechy skupiające uwagę na pracy zawodowej w przeciwnym razie ktoś również mógłby mi zarzucić , że cechuje mnie rasizm / uprzedzenia, itp.

  Ślepa wiara ukazana w artykule doprowadziła wiele osób do utraty pieniędzy ale przede wszystkim do braku / utraty zaufania i tu w mojej głowie pojawia się cytat Carlo Frabetti :
  „Tylko ten , kto ma odwagę mówić to , co myśli , zasługuje na pełne zaufanie. Być może człowiek taki wyrazi się czasem niezręcznie , a nawet niegrzecznie , ale nie będzie mnie oszukiwał.”

  Takie ślepe zaufanie , bez dociekań , bez zadawania pytań prowadzi do milczącego przyzwolenia dlatego też ja jak najbardziej jestem za ukazywaniem faktów takich jak m.in. przedstawionych powyżej w artykule i dyskusji do której również zachęcam innych.

  Dziękuję i również przesyłam Tobie Andzeju jak i czytelnikom pozdrowienia ☺

  Polubienie

  1. Agnieszko, piszesz: „organizacja śJ stworzyła również taki wizerunek w okół siebie , że są ludźmi którymi możemy obdarzyć zaufaniem” – powiem Ci organizacja (ck) tylko podkreśla: „Trzeba się stąd nauczyć jednego: że niezbędna jest konsekwencja w tym, czego uczymy i co zwykliśmy czynić oraz co daje się u nas zaobserwować. Musimy świecić przykładem”-w70/22 lub „Kiedy oceniasz swój sposób myślenia i postępowania w zestawieniu z miernikami Bożymi, czy jesteś przekonany, że pochwala On twoje zachowanie oraz miejsca, do których chodzisz” w1.10.1989. Takie wypowiedzi trafiają do tych szarych wiernych i oni tworzą obraz organizacji a więc organizacja nie ma to wielkiego wpływu. Nawet powiem wielu tzw. „porządnych” nie chcą być śj.

   Bardzo mi się podobało to co piszesz: Ślepa wiara ukazana w artykule doprowadziła wiele osób do utraty pieniędzy ale przede wszystkim do braku / utraty zaufania i tu w mojej głowie pojawia się cytat Carlo Frabetti :
   „Tylko ten , kto ma odwagę mówić to , co myśli , zasługuje na pełne zaufanie. Być może człowiek taki wyrazi się czasem niezręcznie , a nawet niegrzecznie , ale nie będzie mnie oszukiwał.”
   Kapitalne:-) Też tam myślę, bo Ci co mają swoje zdanie dla mnie są obliczalni a ci potakiwacze , trudni na nich liczyć 😦

   Polubienie

   1. Andrzeju , również zgodzę się z Tobą w kwestii , że ci którzy mają swoje zdanie są zazwyczaj obliczani , ja dodam jeszcze , że zazwyczaj wiemy czego możemy spodziewać się po takich osobach , natomiast tzw. potakiwacze to inaczej oportunisci – czyli są to ludzie bierni , ugodowi , przystosowujacy się do okoliczności dla OSIĄGNIĘCIA WŁASNYCH KORZYŚCI , są ludźmi bez zasad. Zdecydowanie nie mój typ 🙂 w sensie współpracy , nawiązywania nowych znajomości 🙂
    Cenię ludzi prawdziwych , potrafiących określić się , swobodnie wyrażających swoje stanowisko w danej sprawie , oczywiście w sposób konstruktywny ☺

    Polubienie

    1. Agnieszko, zobacz jak w jednej ze Strażnic napisali o Jezusie: „Jezus pełnił swą ziemską służbę zaledwie trzy i pół roku. Jak zdążył się zapisać w pamięci swych naśladowców? Czy jako bezgrzeszny, doskonały człowiek wynosił się nad drugich? CZY NARZUCAŁ SWOJE ZDANIE, wiedząc, że jest Synem Bożym? Czy wzbudzał w swych naśladowcach lęk i zmuszał ich do posłuszeństwa? Czy traktował siebie zbyt poważnie, by odznaczać się poczuciem humoru? Czy był tak zajęty, że nie miał czasu dla osób słabych, chorych albo dla dzieci? Czy jak inni mężczyźni w tamtych czasach z wyższością traktował cudzoziemców i kobiety? Co o Jezusie mówi nam sprawozdanie biblijne?”

     Piszesz, że cenisz ludzi którzy mają swoje zdanie:-) Ck ma swoje zdanie 🙂 Ważna jest też kwestia a nawet jeszcze ważniejsza od tego jest jak się traktuje zdanie innych 🙂 Czy się umie szanować niezależność innych w kwestii posiadania swego zdania. Jeśli ktoś ma do czynienie z osobami które narzucają innym swoje zdanie to z czasem następuje rezygnacja z jego ujawniania a nawet następuje zanik jego posiadania, bo staje się w świadomości tego człowieka dla niego niekorzystne. Spodziewam się, że w opisanej sytuacji w Hiszpanii tak mogło być, czyli presja wspierania „szlachetnego” przedsięwzięcia. Jak można być przeciw, to głupie”-) Nie wiem czy tak było ale mogło, moim zdaniem przemawia za tym ilość „pokrzywdzonych”.

     Polubienie

    2. Andrzeju , słusznie napisałeś , że ck ma swoje zdanie 🙂 i owszem ma do tego prawo , lecz tu również Twoja bardzo dobra uwaga , aby nie narzucać innym tego swojego zdania , szanować poglądy drugich – nie znaczy absolutnie, że mamy zgadzać się z nimi .
     Smutne jednak jest to , że te własne zdanie ck jak i wielu „braci i sióstr” narusza / uwłaszcza godności innym którzy to są tzw. „babilonem wielkim” bądź dziećmi diabła – oni natomiast „nieskazitelni” w swojej oprawie…. i tu nawiązując do treści artykułu -chlubiacych się w oszustwach , żerujących na bardzo często nieświadomej naiwności pokrzywdzonych.

     Andrzeju , to co wydawcy piszą w swoich publikacjach i tu podany przez Ciebie przykład Chrystusa nijak nie idzie w parze z tym jak postępuje ck i inni (nie wszyscy) którzy tą treścią karmią się.

     Polubienie

 10. Agnieszko, sposób weryfikacji osób dopuszczanych do chrztu umożliwia lub daje łatwość przyjścia do organizacji bardzo różnych ludzi, mających często dziwne cele i często nie zawiązane w żaden sposób z zasadami nie tylko leżącymi u podstaw chrystianizmu ale ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi. I w tym przypadku dotyczącym Hiszpanii jest to wyraźnie widoczne. Kiedy dodamy położone akcenty na zaufanie do tzw. „braci” a w szczególności starszych to rezultaty są jakie są.

  Dominuje naiwność i brak rozeznania w ocenie kto kim faktycznie jest? Pamiętam jak na zebrania przychodził pewien przestępca a inny człowiek pyta mnie a co za „wampiry do was przychodzą na zebrania” – ale cóż szukając sukcesu w postaci pozyskania dla tzw. „prawdy” kolejnej osoby, spada orientacja i wyczucie z kim mają do czynienie. Efekt jest widoczny. Zwłaszcza, że „kupują maskowanie” się i stwarzanie pozorów, że ktoś zgadza się z tym co mu mówią, odpowiada dokładnie tak jak w książce pisze, przychodzi na zebrania i mają statystykę i później „smród”. Osoby natomiast samodzielnie myślące i analizujące wnikliwie przy tym szlachetne w swoim umiłowaniu słusznych zasad ale niestety zadające za dużo kłopotliwych pytań są wcześniej czy później eliminowane. Liczą się szczególnie bezmyślne lub obłudne.

  Piszesz Agnieszko: „Poza tym nawiązując do treści Twojego artykułu popartego faktami , nasunęła mi się taka myśl , że skoro ck uważa się , jak i uważa swoich wiernych za naśladowców Chrystusa , to warto postawić tu pytanie : Czy to znaczy , że Jezus był złodziejem? Tu zacytuję z Strażnicę z 1.3.2013r.: „Przede wszystkim zastanówmy się, czy ów złoczyńca spełniał wymagania stawiane tym, którzy mają znaleźć się w niebie. Tacy ludzie muszą zostać ochrzczeni wodą i duchem świętym i stać się zrodzonymi z ducha uczniami Jezusa (Jana 3:3, 5). Mają też przestrzegać Bożych zasad moralnych i przejawiać takie cechy, jak uczciwość, prawość czy współczucie (1 Koryntian 6:9-11). Ponadto muszą do końca swego ziemskiego życia zachowywać lojalność wobec Boga i Chrystusa (Łukasza 22:28-30; 2 Tymoteusza 2:12). Dopiero gdy odpowiadają tym wszystkim wymaganiom, mogą się okazać godni niebiańskiego zmartwychwstania i powierzenia im ważnych obowiązków w niebie — mogą przez tysiąc lat razem z Chrystusem pełnić rolę królów i kapłanów dla dobra ludzkości (Objawienie 20:6)”. Pisać tak można a fakty temu zaprzeczają, bo co sam widziałem ciągła wymiana w organizacji jednych na drugich, czyli im ktoś dłużej jest w tzw. „prawdzie” czyli organizacji, tym jest mniej zachwycony co w niej się dzieje. Więc preferencja jest na tych nowych oni są „zachwyceni” do czasu przez pewien okres i to się skwapliwie wykorzystuje.

  Ci starsi w Hiszpanii jestem ciekaw od ilu lat byli w organizacji i ile lat byli starszymi? Być może były tam tacy którzy przyszli niedawno do nich i od razu z zamiarem zrobienia kariery która właśnie na tym miała polegać, co się zdarzyło.

  Polubienie

 11. Chciałabym nawiązać jeszcze do wersetu z Mateusza 24 : 47 gdzie opisana jest PRZYPOWIEŚĆ o słudze wiernym i niewiernym.
  Z PRZYPOWIEŚĆI można wyciągnąc jakąś naukę / morał dla nas.
  Interpretacja znaczenia przypowiesci ma charakter alegoryczny , symboliczny.
  W słowniku PWN definicja przypowieści brzmi – alegoryczne opowiadanie o treści moralnej i dydaktycznej lub religijnej.

  Definiowanie więc przez ck przypowieści w sensie dosłownym i odnoszącym się akurat w dodatku do nich jako grupy ludzi sprawujących pieczę nad ziemskimi sprawami Królestwa jest w moim rozumieniu niepoprawne. Dlaczego ?
  Ponieważ nijak się ma do słów z Ew Mateusza 6 : 19 – 21 gdzie czytamy:
  „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi , gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną . Gromadźcie sobie skarby w niebie , gdzie ani mól ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną . Bo gdzie jest twój skarb , tam będzie i serce twoje”.

  Zatem skoro dla ck Królestwem Bożym są : obiekty biura głównego świadków Jehowy , biura oddziałów , sale zgromadzeń a także nie zrealizowana budowa szpitala z którego to przedsięwzięcia ale tylko z założenia czerpano zyski finansowe , gdzie wierni nawet przekazywali znaczne kwoty ze sprzedaży własnych nieruchomości myśląc , ufając innym współwyznawcom , że pieniądze te zostaną przeznaczone na szczytny cel jakim miała być budowa szpitala , to czy faktycznie Królestwo Boże rozumiane przez wydawcę w taki sposób pokrywa się z tym co mówi samo Słowo Boże?
  Czy faktycznie takie zachowanie względem drugiego człowieka może czynić z ck tzw. niewolnika wiernego i roztropnego ustanowionego przez Chrystusa „nad całym swoim mieniem”?
  Mienie wiernych jest nic nie warte kiedy to jest w posiadaniu właściciela, natomiast przekazane ck jest wartością bezcenną – na wagę złota dla ck i o takie to królestwo boże (celowo napisałam małymi literami) zabiegają wydawcy.

  Polubienie

  1. Agnieszko, tak na marginesie to jest PRZYPOWIEŚĆ a kierownictwo organizacji zrobiło z tego proroctwo o fundamentalnym znaczeniu z tym fragmentem Biblii z Mateusza 24 : 47, wiąże się wszystko, bez niego nie ma tej całej struktury organizacyjnej. I tu piszesz bardzo słusznie; „Z PRZYPOWIEŚĆI można wyciągnąc jakąś naukę / morał dla nas.
   Interpretacja znaczenia przypowiesci ma charakter alegoryczny , symboliczny.
   W słowniku PWN definicja przypowieści brzmi – alegoryczne opowiadanie o treści moralnej i dydaktycznej lub religijnej”. Słusznie 🙂

   I dalej piszesz: „Definiowanie więc przez ck przypowieści w sensie dosłownym i odnoszącym się akurat w dodatku do nich jako grupy ludzi sprawujących pieczę nad ziemskimi sprawami Królestwa jest w moim rozumieniu niepoprawne”. Masz całkowicie rację. 🙂

   Niektórzy twierdzą i mają argumenty na poparcie, że organizacja nie ma nic wspólnego z duchowością a jest wyłącznie biznesem. Sprawy duchowe są wyłącznie przynętą lub inaczej opakowaniem a wewnątrz jest to co dostrzegają przychodzący nie dla wartości duchowych, tylko do tzw. „kręcenia lodów” i tak mogło być w Barcelonie. Przecież zwróć uwagę przynętą do inwestowania znacznych kwot w szpital który nie powstał, nie było perspektywa li tylko i wyłącznie pomocy chorym a przede wszystkim zyski z inwestycji.

   Wspomniana przez Ciebie przypowieść na czym koncentruje uwagę na wartościach duchowych czy materialnych? 🙂 Moim zdaniem materialnych. Skoro troska o sprawy królestwa to przede wszystkim obiekty biura głównego świadków Jehowy , biura oddziałów , sale zgromadzeń a także jak piszesz nie zrealizowana budowa szpitala z którego to przedsięwzięcia ale tylko z założenia czerpano zyski finansowe. To gdzie jest ten „raj duchowy” i szukanie „najpierw królestwa”? Brak. Liczy się biznes.
   Pozdrawiam Ciebie i czytelników 🙂

   Polubienie

 12. Andrzeju , czytając już pierwsze słowa które cytujesz w swoim artykule: „A jak Jezus dowodzi , że całkowicie ufa swym namaszczonym duchem naśladowcom? ” automatycznie zapalają „czerwoną lampkę” w mojej głowie , bo jak można pisać w taki sposób , że to Jezus zaufał ludziom – w dodatku określonej grupie ludzi – w tym wypadku ck ; czyż nie powinno być odwrotnie , że to my ludzie winniśmy ufać Chrystusowi?
  Poza tym nawiązując do treści Twojego artykułu popartego faktami , nasunęła mi się taka myśl , że skoro ck uważa się , jak i uważa swoich wiernych za naśladowców Chrystusa , to warto postawić tu pytanie : Czy to znaczy , że Jezus był złodziejem?
  Bardzo przepraszam , że w taki sposób piszę , ale definicja słowa naśladowca jest jednoznaczna – wzorować się na kimś , postępować podobnie jak ktoś inny. Czy tak postępował Chrystus , czy taki wzór do naśladowania nam dał / przekazał? Z pewnością NIE!
  Oczywiście są wśród śJ ludzie uczciwi – absolutnie tego nie neguje , natomiast całokształt pozostawia wiele do życzenia , bo skoro ck mówi jako ogóle to również tutaj reputacja ludzi uczciwych należących do organizacji śJ zostaje nadszarpnieta , dlatego też ja w swoim odbiorze staram się być obiektywna.

  Ile to razy słuchałam kazań o tzw. uczciwości na tzw. studium biblijnym, na zebraniach.
  …a o to co możemy przeczytać w czasopiśmie „Przebudzcie się” z 2012 roku g1/12 ss. 6-7 w tytule UCZCIWOŚĆ POPŁACA :
  „Miły jest człowiekowi chleb zdobyty falszem , lecz potem jego usta napełnią się żwirem” (Przysłów 20 : 17)
  I tu pod spodem czytamy :
  „Czy trzeba uciekać się do nieuczciwych praktyk , żeby odnieść sukcesy w interesach ? Wcale nie , gdyż nieuczciwość często przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Dlaczego? Ponieważ przegrywa z uczciwoscią , która rodzi zaufanie – nieodzowny element trwałego sukcesu.”

  Fragment który również wart jest zacytowania – pod nagłówkiem :
  RADZENIE SOBIE Z TRUDNOŚCIAMI EKONOMICZNYMI
  „Presja , by postąpić nieuczciwe , jest szczególnie silna wtedy , gdy firmie grozi bankructwo . Jednak nawet takie sytuacje uwidaczniaja wartość uczciwości.”
  I tu opisany jest przykład uczciwości z zaznaczeniem , że wszystkie osoby opisane wyżej są świadkami Jehowy.

  Dalej czytamy : ” Oczywiście nie brak sytuacji , w których nieuczciwość zdaje się przynosić profity. Ale czy zysk finansowy to jedyny wyznacznik powodzenia?”
  I tu pozwolę odnieść się do artykułu w którym Andrzeju opisujesz grabież pieniędzy , mienia innych osób – czyli nieuczciwość , bo obietnica wybudowania szpitala legła w gruzach a pieniądze absolutnie nie wróciły do portfeli darczyńców i moja odpowiedź na pytanie postawione przez wydawców – najwyraźniej zysk jest jedynym wyznacznikiem powodzenia i dopuszczając się nieuczciwości owszem przynosi profity tym którzy oszukali , a rozczarowanie tym którzy zaufali.
  Czy można zatem zaufać oszustom?

  Kolejny króciutki fragmencik z tego „Przebudzcie się” :
  „Zyskanie opinii człowieka uczciwego pomaga odnieść sukces – nawet gdy ktoś nie zdaje sobie z tego sprawy.”
  I tu wiele sJ owszem , ale nie zdaje sobie z tego sprawy , że są oszukiwani , bo bezwiednie zaufali zamiast Chrystusowi to ck.

  Morał z tego taki , że wy tzw. „szeregowi” sJ bądźcie uczciwi i zaufajcie tym wyżej postawionym , a oni – ci wyżej postawieni mogą wszystko , bo ich chroni tzw. IMMUNITET i tu również przytoczę definicję tego pojęcia:
  Przywilej deputowanego sprowadzający się do ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności za działania , za które inne podmioty ponoszą odpowiedzialność.

  Podsumowując swoją wypowiedź , są takie dwa powiedzenia :

  „Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”.
  Moim zdaniem – obraz ck jaki sami o sobie stworzyli.

  I drugie – brzydkie przysłowie :
  „Co wolno wojewodzie , to nie tobie…..” , można by odnieść do tych którzy starają się ukazać błędy / niegodziwe postępowanie tym nieuczciwym , ale nie mają przecież do tego prawa i wg ck jesteśmy właśnie tak brzydko traktowani – jak słowo którego na końcu tego przysłowia nie zascytowalam.

  Andrzeju , wychodzi więc na to , że członkowie ck są nadludźmi 🙂
  …. może kosmitami w przebraniu 🙂 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.