Korea Południowa – Rozwiódł się z żoną świadkiem Jehowy

    W Korei został wydany wyrok który jest godny zauważenia w sprawie która dotyczy małżeństwa. Mąż wystąpił o rozwód z żoną która była mówiąc ich językiem, bardzo gorliwa i zapewne chwalona w ich zborze a może też stawiana za przykład zaangażowania w „prawdzie”.

Mężowi jak widać nie podobała się ta gorliwość żony jako świadka Jehowy. Czuł się zapewne zaniedbywany i co zrobił? Zobaczmy krótką informację zamieszczoną w internecie:

 

Sąd przyznaje rozwodu mężowi którego żona jest Świadkiem Jehowy

Czwartek 15 kwietnia 2004 roku.

Seul, 14 kwietnia (Yonhap) – W środę w Seulu sąd rodzinny orzekł na korzyść męża, który wniósł pozew o rozwód, oświadczając, że gorliwość religijna żony i jej bezkompromisowość w tej sprawie zniszczyła ich małżeństwo.

Kim Yeong-Taek, lat 35, uzyskał rozwód i opiekę nad ich trzy-letnim synem. Jego żona, członek organizacji Świadków Jehowy, musi również zapłacić koszty sądowe”.

 

http://www.religionnewsblog.com/6780/court-grants-divorce-to-husband-of-jehovahs-witness

 

Ileż to sytuacji jest tego typu. W których jeden z członków związku jest lub zostaje Świadkiem Jehowy u rozpoczyna się trudny okres w ich związku o ile drugi z małżonków nie jest zainteresowany tym aby zostać członkiem tej organizacji. W Strażnicy z 1 maja 2014 napisano tak: „A kiedy przy innej okazji ktoś z tłumu poinformował Jezusa, że w pobliżu jest jego matka i bracia, on oświadczył, iż jego matkami i braćmi w gruncie rzeczy są ci, którzy w niego wierzą. Maria wcale się nie obraziła, lecz zrozumiała, co miał na myśli — więzy duchowe są o wiele ważniejsze niż cielesne„. Moim zdaniem jest to nieprawda, bo rodzina jest podstawą wszystkiego i na początku nie tworzono organizacji a rodzinę. Zapominanie o tym może tak się kończyć jak w podanym przykładzie. A poza tym człowiek taki jak ta opisana żona może nawet nieświadomie niszczyła to co jest podstawą na przyszłość, gdy nie ma więzów rodzinnych, więzy duchowe mogą przestać istnieć w jednej chwili i jest dramat życiowy. Co myślisz o tym?

13 myśli na temat “Korea Południowa – Rozwiódł się z żoną świadkiem Jehowy

 1. Agnieszko, szczerze powiem, że zaskoczyłaś mnie bardzo logicznym wyjaśnieniem związanym z niedopuszczalnym zachowaniem małżonka który zmienia radykalnie zdanie we wszelkich sprawach związanych z ich wspólnym pożyciem dotychczas znanego dla drugiego małżonka/małżonki. Oczywiście należy zaznaczyć, że każdy ma prawo do zmiany poglądów i nikt nie może tego zabraniać, problem jednak tkwi w tym, że zmiana jest bardzo głęboka i wprowadzana w sposób narzucający domownikom zmiany w dotychczasowym życiu.

  Więc rozumiem Twoje stanowisko, że to jest tak jakby związanie się od tej chwili z innym człowiekiem i bez wpływu żadnego na tą zmianę, w szczególności jeśli tym zmieniającym poglądy jest apodyktyczny mężczyzna a nawet jak piszesz tyran, despota, oczywiście jest to o tyle dziwne, że wg nauczania ck po tej zmianie u „poznaniu prawdy” powinna być widoczna pozytywna zmiana u takiego człowieka jak napisano bo, w książce „Prawda która prowadzi do życia wiecznego” na str 17: „Przez wyznawanie religii prawdziwej ludzie powinni stawać się LEPSI : powinni być lepszymi mężami i ojcami, lepszymi żonami i matkami|”. Niestety jak pisałaś tak nie było u Ciebie.
  Wręcz przeciwnie, jedyny pozytywny efekt, ojciec rzucił palenie. Wiem, że z tym by problem ale powiedziane było nie zostanie dopuszczony do chrztu i działało. Jak się okazało na tym pozytywne zmiany mogły niejednokrotnie się kończyć. Pozdrowienia dla Ciebie i wszystkich czytelników.

  Polubienie

  1. Andrzeju , jak najbardziej zgodzę się z Tobą , że każdy z nas ma prawo do zmiany poglądów , jednak taki radykalizm „przewraca cały dom do góry nogami” i narusza fundament małżeństwa / rodziny , a wiadomo , że na chwiejnym , nie trwałym fundamencie w końcu cały dom zawali się i tak też również dzieje się wśród ludzi którzy kiedyś żyjąc wspólnie , wspólnie dzieląc się nie tylko radością ale również smutkami , mówiąc o tym co nas boli , martwi i wspólnie rozwiązując problemy – nagle zaczynają żyć obok siebie , bo sprawy organizacji śJ i opacznie pojmowanego Królestwa Bożego , wzięły górę nad wszystkim przez jednego współmałżonka / współpartnera i nasze problemy , a nawet bardzo często aranżując problemy których kiedyś nie było , zaczyna „rozwiązywać” instytucja zwana organizacją śJ która to moim zdaniem jest bardzo marnym psychologiem / terapeutą który to sam bardzo mocno kuleje i zamiast jednoczyć tak na prawdę dzieli / poróżnia .

   Dziękuję Ci Andrzeju za pozdrowienia i z wzajemnością ☺ jak również przyłączam się do pozdrowień czytelników i z mojej strony z przerwą na blogu spowodowaną kolejną porcją urlopu ☺

   Polubienie

 2. Jako mężatka , chcialabym również uzupełnić swoje wypowiedzi , że nawet w najbardziej szczęśliwych związkach zdarza się kryzys czy tzw. „ciche dni” – nie oznacza to jednak , żeby od razu pakować walizki i rozstawać się 🙂
  Grunt to dobra komunikacja – wyjście z inicjatywą i umiejętność słuchania . Poza tym małżeństwo to nie instytucja , to nie organizacja tylko dwoje żyjących ze sobą a nie obok siebie ludzi i nie ma jednej recepty dla każdej pary na szczęśliwy związek , bo każdy z nas ma inne potrzeby i tu również potrzebna jest tolerancja , wzajemne zrozumienie i dogadanie się 🙂 i przede wszystkim chęci , bo najgorsza jest obojętność , a piszę to z własnego doświadczenia , bo nawet złość choć jest negatywną cechą , odzwierciedla w nas jakieś uczucia – że jeszcze nam zależy…..

  Polubienie

  1. Agnieszko, piszesz: „że nawet w najbardziej szczęśliwych związkach zdarza się kryzys czy tzw. „ciche dni” – nie oznacza to jednak , żeby od razu pakować walizki i rozstawać się „ – to prawda ale jeśli było między nimi przed „cichymi dniami” – czyli mają za sobą dobre okresy małżeńskie.
   To chwilowy kryzys właściwie nic nie znaczy. Wyjdą z tego. Jeśli natomiast nie mają za sobą dobrych wspomnień, bo kryzys jest długotrwały, to może się okazać, że rozpoczął się demontaż wspólnego związku od drobnego nieporozumienia.

   Zgadzam się, że małżeństwo to nie instytucja i nie organizacja, to dwie różne osoby mające swoje upodobania, marzenia i pragnienia a dobra komunikacja to podstawa. Małżeństwa nie można porównać do jakiegoś trwałego elementu w morzu ludzkości. To związek w którym aby on był trwały nie wystarczy świadomość ich obojga, że tak ma być. Muszą oboje o to zabiegać i czynnie do tego zmierzać. Całkowicie się zgadzam, że potrzebna jest inicjatywa i czynne działanie a nie obojętność. Skoro ów Koreańczyk wystąpił o rozwód, to myślę, że nie było to chwilowe niezadowolenie i trwające przez dłuższy okres rozczarowanie takim zachowaniem małżonki która go lekceważyła i nie zauważała jako partnera żyjąc swoimi sprawami religijnymi.

   Polubienie

   1. Andrzeju, pięknie napisałeś 🙂 :
    „Małżeństwa nie można porównać do jakiegoś trwałego elementu w morzu ludzkości. To związek w którym aby on był trwały nie wystarczy świadomość ich obojga , że tak ma być. Muszą oboje o to zabiegać i czynnie do tego zmierzać”.
    I tu chciałabym napisać, że gdyby głosiciele zabiegali tak gorliwie o swoich współmałżonków jak o pozyskiwanie nowych członków dla organizacji to czegóż więcej potrzeba takim małżeństwom? 🙂 Tylko cieszyć się wspolnie tym szczęściem i je pielęgnować 🙂 , czego życzę i sobie i wszystkim związkom obydwojga ludzi nie tylko połączonych ze sobą obrączkami ale prawdziwym uczuciem – MIŁOŚCIĄ .

    Polubienie

    1. Agnieszko pisałaś, że Twój ojciec często w rozmowach z członkami rodziny nawiązywał rozmowy do kontrowersyjnych tematów jak np. „obrazy” i w rezultacie odseparował całą rodzinę od was.

     W Strażnicy tak pisano np.: „NIEWIERZĄCY MAŁŻONEK często bywa wystawiony na krzyżowy ogień negatywnych rozmów o Świadkach Jehowy ze strony współpracowników lub krewnych — na temat neutralności, krwi, różnych świąt bądź też czczenia obrazów. Starszy może w zrozumiały sposób wyjaśnić, jak wszystkie te zagadnienia wiążą się z główną i zarazem pozytywną kwestią Królestwa, które przyniesie trwałe szczęście i pokój, ‛nasycając do woli wszystko, co żyje’. — Ps. 145:9-16”. w 77/9
     NIEWIERZĄCY MAŁŻONEK to znaczy nie będący śJ. Tak określają człowieka nie będącego świadkiem Jehowy. Dla wielu może się to kojarzyć z ateizmem.

     Taka podejście sprzyja kontrowersjom i napięciom w małżeństwie i z czasem awanturom a z czasem nawet rozpadowi związku, co w przypadku Twoich rodziców miało miejsce. Oni (wierni w organizacji) są uczeni, że w kwestiach poglądów religijnych nie ma miejsca na ustępstwa. Więc z czasem musi się to kończyć rozpadem związku, chyba, że partner nie będący śJ będzie gotów do ustępstw.

     Dla nich (wiernych w organizacji) priorytetem jest posłuszeństwo bogu (czyt, niewolnikowi -ck), bo on jest od boga i jest jego ustanowionym kanałem. Bogu można się narazić ale ck nie. Smutne, dziwne i kuriozalne.

     Polubienie

    2. Andrzeju takie zachowania , kiedy to próbuje się natarczywie wprowadzać wcześniej nieznane zmiany / zwyczaje w domu nie akceptując przy tym zdania reszty domowników – „przewraca to jakoby świat do góry nogami” osobom nie związanych z organizacją śJ. Najgorsze i najniebezpieczniejsze jest to , że na początku wszystko pozornie wygląda pięknie / ładnie – nikt od Ciebie dużo nie wymaga , dopiero później „zaczynają się schody”.
     Taka metamorfoza członka rodziny zostającego śJ bardzo często prowadzi do niekończących się sporów , braku tolerancji do tego co wcześniej akceptowało się i tu być może jeżeli mogłabym w jakiś sposób pomóc tym którzy borykają się z takim problemem , by spróbować na spokojnie porozmawiać w sposób odwracający sytuację np. zadając proste pytanie : Jak czuł /-a byś się gdybym to ja zaczął – ęła wprowadzać kuriozalne zmiany w naszym życiu nie licząc się ze zdaniem reszty domowników? To tak jakby poślubić wcześniej zupełnie kogoś innego , a potem żyjesz z człowiekiem który co prawda fizycznie wygląda tak samo lecz wewnątrz jest już kimś innym / obcym.
     Czy takie ostentacyjne zachowania nie są również przejawem egoizmu?
     Moim zdaniem jak najbardziej są.
     Zachęcam więc wszystkich tych którzy są w takiej trudnej sytuacji aby walczyć / próbować wszelkimi , logicznymi argumentami dojść do wspólnego porozumienia ☺

     Polubienie

 3. Andrzeju , nawiązując do treści przedstawionego przez Ciebie artykułu , uważam , że skoro w takich sytuacjach małżonkowie występują o rozwód – bo jedno przez drugiego jest zaniedbywane tzn. BEZDOCHODOWA „KARIERA RELIGIJNA” była silniejsza od wszystkiego i zadecydowała o rozwodzie tych dwojga ludzi w Korei.

  W Strażnicy z 2003 roku pt. „Jak umacniać więzy małżeńskie , pod nagłówkiem WSPÓŁPRACA UMACNIA WIĘZY MAŁŻEŃSKIE , możemy przeczytać m.in. takie słowa :
  „Naturalnie małżonkowie nie mogą liczyć na to , że zawsze będą się ze sobą zgadzać. Kiedy jednak dochodzi między nimi do konfliktu , powinni za wszelką cenę starać się go rozwiązać – i to nie tylko z powodu złożonego przyrzeczenia małżeńskiego , lecz także z powodu łączących ich uczuć. Jezus powiedział o mężu i żonie : „Nie są już dwojgiem , lecz jednym ciałem”.

  A co to znaczy , że jesteście „jednym ciałem”?
  Apostoł Paweł wyjaśnił : „Mężowie powinni tak miłować swe żony , jak własne ciała” (Efezjan 5:28,29). Jeżeli więc stanowicie „jedno ciało” , musicie interesować się pomyślnością partnera tak samo jak własną. Nie powinniście wciąż myśleć w kategoriach „ja” , „moje” , ale raczej „my” , „nasze” „.
  I tu na moment zatrzymam się i napiszę tak , że bardzo często kiedy jeden z współmałżonków zostaje śJ , wówczas są jej / jego racje – nie ma zrozumienia i współpracy ze strony małżonka śJ – tak było bynajmniej u mnie w rodzinie jak i w wielu innych rodzinach które znam.

  Dalej pod nagłówkiem ZNACZENIE NIESAMOLUBNEGO POSTĘPOWANIA czytamy m.in. :
  „W Biblii zapowiedziano , że w „dniach ostatnich (…) ludzie będą rozmilowani w samych sobie” (2 Tymoteusza 3:1,2) – i tu moje wtrącenie – to z pewnością ck ! Zgodnie z tym proroctwem w dzisiejszym świecie rozpowszechniony jest kult własnego ja . Wielu małżonków nie robi niczego bezinteresownie , bo uważa to za oznakę słabości. Jeśli jednak małżeństwo ma być szczęśliwe , partnerzy muszą zdobywać się na poświęcenia”.
  I tu moje sprostowanie do wydawców : partnerzy CHCĄ a nie MUSZĄ zdobywać się na poświęcenia , bo na siłę szczęścia nie ma / nie będzie!
  Poza tym KULT WŁASNEGO JA jest propagowany w organizacji śJ – którzy to tylko i wyłącznie mają swoje racje które to są bardzo często narzucane drugiemu współmałżonkowi / dzieciom!

  Dalej możemy przeczytać o nierozerwalności małżeństwa.

  W Przebudzcie się z 2010 roku pt. „Wspólne posiłki pomagają zacieśniac więzy rodzinne” możemy przeczytać o zaletach / korzyściach jakie dają rodzinie wspólne posiłki.
  Szkoda tylko , że osoba która nie jest już śJ tylko dlatego , że przestała zgadzać się z wydawcami w wielu kwestiach doktrynalnych jak i obserwując naganne zachowania innych w organizacji – bardzo często takim cytuje się werset z 1 listu do Koryntian 5:11 : „Dlatego pisałem wam wówczas , byście nie przestawali z takimi , który nazywając się bratem , w rzeczywistości jest rozpustnikiem , chciwcem , balwochwalca , oszczerca, pijakiem lub zdzierca . Z takimi nawet NIE ZASIADAJCIE WSPÓLNIE DO POSIŁKU”.
  I tak oto obsypujac takimi obelgami wielu którzy już przestali być śJ a są naprawdę porządnymi ludźmi – rozbijane są małżeństwa – zanika więź uczuciowa , emocjonalna – bo skoro propaguje taką interpretację nawet do współmałżonków , to na dobrą sprawę moja mama mogła nie spożywać posiłków wspólnie z swoim kiedyś mężem śJ który to był wówczas oszczerca , pijakiem i balwochwalca „pomazańców” z Brooklynu.

  Smutne jest to , że takie denominacje jak organizacja śJ doprowadziła wiele małżeństw do rozwodów i tak jak przytoczyłeś Andrzeju wcześniej fragment z ew Mateusza 10:37 bardzo często cytowany przez śJ , burzy cały fundament małżeństwa / rodziny która to początkowo zostaje zaniedbywana , a potem już szybka droga do wzajemnego oddalania się i całkowicie zerwania więzi małżeńskich / rodzinnych.
  Czy Ojciec w niebie chciałby , aby przez taką przynależność rzucić / zostawić wszystko – nawet rodzinę w imię kogo ? / czego ? Na pewno nie w imię naszego Ojca niebiańskiego , bo On pragnie naszego szczęścia a małżeństwo / rodzina jest dla Niego świętością.

  Dziękuję.

  Polubienie

  1. Agnieszko, trzeba ustalić jakie są priorytety i hierarchia ważności spraw jeśli to się ustali to wszystko inne musi być temu przyporządkowane. To co piszesz to wszystko się zgadza , opisałaś to obszernie.

   Czyli określasz to WIĘZY RODZINNE/MAŁŻEŃSKIE one same przez się nie powstaną. Muszą być jak określasz źródłem lub też wynikać z realizacji wspólnych uzgodnionych celów, marzeń i pragnień. Jak taka sytuacja jest utrudniona jeśli małżonków dzieli wszystko, czyli światopogląd, realizacja tego co jest ich zdaniem wspólnie ważne a poza tym nie ma możliwości na ŻADNE UZGODNIENIA, bo jeden z małżonków jest śJ. Cele są rozbieżne. Wspólnie nie mogą czynić niczego. Mają inne zainteresowania i innych znajomych.

   Wówczas sprawa się kończy jak w Korei. Bo to jest dwoje ludzi wspólnie mieszkających i nic więcej. Często nie mają nawet o czy rozmawiać ze sobą, bo wspólnie niczego nie przeżywają. Przykre i smutne.

   Polubienie

   1. Andrzeju , to prawda o czym piszesz , aczkolwiek nie oznacza to , że małżonkowie mają mieć kropka w kropkę takie same zainteresowania 🙂 , czasami nawet dobrze jest choć na chwilę „odpocząć od siebie” , by móc za sobą zatęsknić 🙂
    Jednak kiedy małżonków zupełnie dzieli wszystko wówczas pojawiają się problemy , a kiedy nie ma żadnych uzgodnień , kompromisów , konsensusu a staje się dyktatura wówczas te więzy małżeńskie są niewolnictwem i tak było w przypadku małżeństwa moich rodziców gdzie mój ojciec wszelkimi sposobami próbował zawładnąć całym domem.
    Czy moja mama była szczęśliwa? Z pewnością NIE!
    Czy moja siostra i ja jako dzieci byłyśmy szczęśliwe?
    Zdecydowanie NIE! Czy mój ojciec był szczęśliwy? Nie wiem! Wiem natomiast , że swoim postępowaniem zabił najpiękniejszą wartość PRAWDZIWEJ RODZINY – MIŁOŚĆ – PRAWDZIWĄ , SZCZERĄ MIŁOŚĆ mojej mamy do swojego męża , a nie funkcjonowanie tylko z przyzwyczajenia jak i MIŁOŚĆ mojej siostry i moją do naszego ojca.
    Kiedyś nawet myślałam , że nigdy nie będę potrafiła kogoś pokochać – na szczęście jest inaczej 🙂

    To nie papierowe małżeństwo jest szczęściem lecz dwoje prawdziwie kochających się ludzi na dobre i na złe.

    Polubienie

 4. Agnieszko rozumiem, to jest poważny problem u tych ludzi a wszystko bierze się stąd, że od samego początku adepci są uczeni, że rodzina i znajomi będą sprawiać problemy abyście nie poznawali „prawdy”. Tak też pozostaje na zawsze, że jeśli są przeszkody ze strony rodziny, to dobrze, gdyż tak być powinno. 🙂

  Oto jak ten temat był tłumaczony w jednej ze Strażnic:”Trzymanie się prawości często wywołuje sprzeciwy ze strony krewnych, którzy nie doceniają prawdziwej religii, ale czyż Jezus nie przepowiedział, że „będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy”? (Mat. 10:36). Pewna niewiasta mieszkająca na południu Afryki zaczęła studiować Biblię i natychmiast opuściła dotychczasowy kościół z powodu głoszonych tam fałszywych nauk. Mąż i matka ostro się jej sprzeciwili, lecz osoba, która z nią prowadziła studium biblijne, wskazała na słowa Jezusa zawarte w Ewangelii według Mateusza 10:37, gdzie czytamy: „Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien”. Słowa te zachęciły ją do kontynuowania studium; otuchy dodała jej również myśl, że w gruncie rzeczy błogosławieni są ci, którzy bywają nienawidzeni z powodu dobrej nowiny o Królestwie Bożym (Mat. 5:10, 11)”. w 72/17

  Do tego dochodzi wpajane przeświadczenie, że „prawda” (ogół nauk i poglądów uznawanych przez śj) jest rzeczą najważniejszą w życiu wiernych i to trzeba pielęgnować (pilnować) bo diabeł czyni wszystko aby zniechęcić aby ich tego pozbawić a posługuje się światową rodziną. Aktywność w głoszeniu i udział w zebraniach jest ochroną. Stąd są nauczeni, że wszystko inne można zaniedbać ale nie sprawy duchowe. 🙂

  Polubienie

  1. Andrzeju , tylko że u nas sytuacja w rodzinie była zupełnie inna – nie było tzw. przeciwników , rodzina zwyczajnie już nie dawała rady / nie wytrzymała ciągłej gadaniny o Biblii o Jehowie jakby nie było innych tematów , zainteresowań do rozmów i wspólnego spędzania czasu jak kiedyś ; bardzo często słyszałam słowa kierowane do mojego ojca aby już przestał i niech sobie wierzy w co chce i jak chce ale żeby nie narzucał swoich racji…..
   To mój ojciec okazał się przeciwnikiem wszystkich którzy byli mu przeciwni 🙂 , bo nie chcieli słuchać tego co ma do powiedzenia 🙂

   Wracając do tematu rozpadów związków małżeńskich , mojego męża siostra cioteczna wyszła za mąż za katolika – sama również była i jest katoliczką i kiedy obydwoje wyemigrowali do Ameryki , jej mąż spotykając na swojej drodze śJ zaczął studiować zamiast Biblii to literaturę brooklynską 🙂 , potem został śJ .
   I tak pokrótce : sprzedał samochód i wszystkie pieniądze ze sprzedaży oddał na organizację , gdzie jego żona była już w ciąży i myślała , że za te środki finansowe urządza pokoik dla dziecka i kupią niezbędne rzeczy potrzebne dzidziusiowi. Jej mąż zaczął jeździć do pracy i wracać z pracy rowerem na co potrzebował więcej czasu więc krócej przebywał już w domu ; po pracy zebrania , głoszenie….
   Kiedy na świat przyszło już dziecko , zabronił chrztu , więc siostrze ciotecznej mojego męża udało się przyleciec z dzieckiem do PL gdzie ochrzcila swoją córeczkę a mój mąż był chrzestnym i wróciła z powrotem do Ameryki mówiąc swojemu mężowi o zaistniałej sprawie i tu rozwscieczony mąż zaczął urządzać awantury i wykłady jak to bez jego wiedzy jego żona mogła tak uczynić , lecz on bez wiedzy żony mógł roztwonic wszystkie pieniądze ze sprzedaży samochodu na obcych ludzi.
   Siostra cioteczne mojego męża nie mogła już dłużej żyć z zupełnie już innym – nie do poznania człowiekiem , bo poślubiła zupełnie kogoś innego…..
   Małżeństwo rozpadło się jak domek z kart i skończyło się rozwodem 😦

   Polubienie

 5. Andrzeju , jako mężatka lecz na szczęście nie śJ nie będę wypowiadać się na temat więzów małżeńskich / rodzinnych na swoim przykładzie lecz natomiast będąc córką ojca śJ mogę napisać iż faktycznie mój ojciec był tak pochłonięty naukami jak i spotkaniami ze śJ , że już mniej liczyło się wspólne spędzanie czasu jak było dawniej , rodzina – i tu również mam na myśli ciocie , wujków , cioteczne rodzeństwo , kuzynów , itp. poszło w tzw. odstawkę , a nawet mało tego – mój ojciec zaczął tak ubliżać rodzinie – m.in. wyzywać od balwochwalców itp. , że już nikt nie miał ochoty przebywać w naszym towarzystwie 😦
  Bardzo brakowało mi wtedy naszego domu pełnego niegdyś gośći , rodzina została zastąpiona wtracajacymi się w nie swoje sprawy duchowymi „braćmi , siostrami , ciociami , wujkami” – tzw. nową, adoptowaną lecz tylko przez mojego ojca rodziną.
  W niedzielę jak niegdyś , zamiast latem pójść na wesołe miasteczko , do parku , itp. , zimą na sanki , lodowisko , to trzeba było iść na zebranie , potem głoszenie – wszystko „poprzewracało się do góry nogami”.
  Taka ogromna zmiana bez żadnego porozumienia z resztą domowników coraz bardziej oddalała nas wszystkich od siebie.
  Moi rodzice są po rozwodzie , a ja od ok 13 lat nie widziałam się ze swoim ojcem…..

  W następnym komentarzu napiszę na przykładzie mojego męża siostry ciotecznej małżeństwa z mężczyzną który wcześniej jako katolik został śJ , w jaki sposób rozpadło się ich małżeństwo.

  Podpisuję się również Andrzeju pod Twoimi słowami , że rodzina jest podstawą wszystkiego , nie organizacje i wszelkiego rodzaju ugrupowania i integrując się z innymi ludźmi nie możemy zapominać, że to rodzina jest najważniejsza , a dopiero potem cała reszta.

  Dziękuję i pozdrawiam Ciebie Andrzeju jak i czytelników – szczególnie tych którzy borykają się z takim problemem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.