Czym był raj Jahwe lub Jehowy w którym osadził człowieka?

    Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, nie z uwagi na dostępne informacje a utarte poglądy i przyjęte wierzenia. W których przyjęło się do świadomości ludzkiej w wewnętrznych schematach myślowych, zarówno w poglądach religijnych, a także umysłach wiernych, że jest ten dobry Bóg który wszystko stworzył i jest zainteresowany dobrem wszystkich ludzi i każdego człowieka z osobna. Trudno się temu dziwić, bo każdy z nas szuka swojej tożsamości. korzysta przy tym z informacji które sam uznaje za te właściwe i podawane przez przywódców religijnych którym ufa. Twój wybór, ostrzegam możesz być zszokowany  poniższymi informacjami. Jeśli uważasz ten temat za niestosowny dla Ciebie nie czytaj dalej.

Wiele napisano, a jeszcze więcej się napisze, tekstów o Biblii, Bogu i stworzeniu. Im więcej się pisze, tym bardziej to prawdziwe źródło – Biblia – skrywa się pod warstwami interpretacji. Współczesny człowiek wychowuje się pośród wypracowanych przez pokolenia myślowych schematów, które bywają silniejsze od nagiego słowa Biblii, i które nieraz przydają biblijnym opowieściom wyjaśnień nie znajdujących uzasadnienia w tekście. Dlaczego biblijny Bóg stworzył człowieka? Jaką osobowość ma Stwórca? Na te i wiele podobnych pytań często potrafimy odpowiedzieć formułką z lekcji katechezy, rzadziej słowem popartym właściwym wersetem.

Kaznodzieje nierozerwalnie złączyli z pojęciem „Boga” takie przymiotniki jak „miłościwy”, „przebaczający”, „sprawiedliwy”… Czy słusznie? Tora – pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu – rysuje odmienny obraz. Jahwe, plemienny bóg Hebrajczyków, zaskakuje popędliwością oraz pragnieniem własnej chwały. Człowieka traktuje niczym niewolnika, przed którym stawia wybór: ślepe posłuszeństwo lub śmierć”. –

źródło: https://wolnemedia.net/krwiozerczy-jahwe/

Kim był ten kto stworzył człowieka i po co to zrobił? Przedstawiono nam, że Bóg stworzył człowieka aby mieszkał w raju i ona jest nadzieją na lepszy Nowy Świat zdaniem Towarzystwa Strażnica:

Nadzieja na życie w raju pomaga mi patrzeć na cele świeckie z właściwej perspektywy. Nie staram się wykorzystywać swoich talentów, żeby jak najwięcej zarobić czy wspinać się po szczeblach kariery. Czas i energię inwestuję w cele duchowe”.

Wedle tej interpretacji szczytem marzeń i szczęściem miało być życie w raju. Można wymieć książki wydane przez wydawnictwo świadków Jehowy potwierdzające takie stanowisko: „Od raju utraconego do raju odzyskanego” i „Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi”

Zajrzyjmy jednak do Biblii zobaczmy co człowiek miał robić w raju i dla kogo on miał być:

(…) nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła – bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby – wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia (…)”(Rodz. 2,5-7)

Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał”. (Rodz. 2,15)

Co podają inne źródła?

Według Biblii, raj był ogrodem, który Bóg wydzielił na ziemi ze względu na panujące w nim wspaniałe warunki. Współcześni badacze twierdzą, że miejscem opisanym w Piśmie Świętym jest miasto Tebriz w Iranie. Sprawdźcie, jak obecnie wygląda”.

https://turystyka.wp.pl/tebriz-to-tu-znajduje-sie-biblijny-raj-6043967363822721g

Perskie słowo tłumaczone na „ogród otoczony murem” znaczy również „raj”. Obraz przedstawiony na wspomnianym dywanie bardzo przypomina biblijny opis przepięknego, bujnego ogrodu Eden… Jehowa Bóg, Twórca pierwotnego raju, obiecał, że go przywróci.

Strażnica do rozpowszechniania nr 4 z 2017r.

Zatem czy podstawowa nadzieja uzmysłowiana czytelnikom jest prawidłowo rozumiana? Wg podanego wyżej źródła napisano:

Przekonanie, że ogród Eden został stworzony jako mieszkanie dla człowieka nie znajduje potwierdzenia w Biblii – wręcz przeciwnie. Eden to raj, który Bóg stworzył sam dla siebie. Przechadza się po nim samotnie, zwracając uwagę na człowieka wówczas, gdy ten przestaje wywiązywać się ze swoich obowiązków. A jakie są obowiązki człowieka? Człowiek jest jednym z elementów utrzymującego się samoistnie raju, ogrodnikiem obdarzonym misją pielęgnowania dominium stwórcy. –

Później usłyszeli głos Jehowy Boga, chodzącego (przechadzającego się) po ogrodzie o wietrznej porze dnia. –Rodzaju 3:8 A więc co myślisz wg tego co jest napisane, a nie jak się interpretuje?

Czyli kim był Jehowa skoro przechadzał się po ogrodzie Eden? Wcześniej powiedziane, że stworzył człowieka aby ogród uprawiał i go doglądał, a jeszcze wcześniej aby kopał rowy i nawadniał powierzchnię ogrodu. Dla kogo? Siebie? Warto się nad tym zastanowić. Czy teraz sytuacja się ma powtórzyć? 144 000 mają być tymi którzy będą się przechadzać po ogrodzie, a tymi który mają go doglądać będzie „wielka rzesza drugich owiec”? Warto w tym miejscu dokładnie przeanalizować kim jest Elohim i JHWH. Co się takiego wydarzyło w przeszłości, w wyniku czego krążą opowieści dotyczące raju w którym ludzie mieli bliski kontakt z Bogiem? Jak było naprawdę? A może nie należy dopatrywać nic złego w przywróceniu raju? Ciekawe wnioski może nasuwać pogląd, że z tym Elohim nie było  tak jak to się powszechnie uważa. Oto ciekawy fragment z filmu: „Piramida w Gdyni to grobowiec Króla Jahwe”.

https://youtu.be/-G_CJZZ6Wcw?t=254

Jeśli nie można jednoznacznie określić co znaczy słowo Elohim i IHWH. Więc dlaczego nie można? Czy może istnieć tajemnica która nie może być wyjaśniona? Czy na pewno raj to perspektywa wiecznego życia człowieka na ziemi? Po analizie tekstu biblijnego mogą być wątpliwości. A w powyższym filmie przedstawiono, że jakoby Jahwe nie żyje i jest jego grób? Warto się zastanowić, czy żyjący wiecznie Stwórca i Nasz Ojciec Niebiański jest tym samym co Jahwe. Każdy może myśleć, co chce, ważkie pytania jednak pozostają.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.