Zdaniem ciała kierowniczego Bóg „rzuca snopami”

Dziś zwróciłem uwagę na pewien zwrot często używany w publikacjach Towarzystwa Strażnica. To ciekawe. Dlaczego? Nim jednak napiszę jaki, to może warto się zastanowić jakie ma on pochodzenie. Opierają się na Biblii, podstawie wszelkich ich działań (…) Świadkowie Jehowy. – ypq pytanie 10 str. 2 – 10 pytań młodych ludzi. „Świadkowie Jehowy opierają wszystkie swoje wierzenia, sposób postępowania oraz system organizacyjny na Biblii i ponieważ wierzą w Biblię jako Słowo Boże, więc są przekonani, że posiedli prawdę”. rs ss. 346-347 – Prowadzenie rozmów (rs). Skoro opierają się na Biblii jak piszą, to skąd się wziął zwrot snop światła? Kiedy wpiszemy do wyszukania czy w Biblii na stronie WTS, jest ten zwrot otrzymamy taki zapis jak poniżej:

Liczba wyników: 2. Zakres wyszukiwania: . Sortowanie wyników:

Wyniki w wybranych publikacjach – brak snopów światła: Biblia.

 • Rodzaju (‎Liczba trafień: 7)
  • 14 I przemówił Bóg: „Niech w przestworzu niebios powstaną źródła światła, by oddzielały dzień od nocy;+ mają też służyć za znaki, jak również do określania pór i dni, i lat.+ 15 I mają służyć w przestworzu niebios za źródła światła, żeby oświetlać ziemię”.+ I tak się stało.
  • bi12 Rodzaju 1:1-50:26 – Przekład Nowego Świata (bi12)
 • Rodzaju (‎Liczba trafień: 4)
  • 14 Następnie Bóg rzekł: „Niech na niebie* pojawią się źródła światła*+, które będą oddzielać dzień od nocy+ i służyć za znaki wskazujące pory roku oraz dni i lata+. 16 Bóg uczynił* dwa wielkie źródła światła: większe, by panowało nad dniem+, i mniejsze, by panowało nad nocą, a także gwiazdy+.
  • nwt Rodzaju 1:1-50:26 – Przekład Nowego Świata (nwt)

A oto cytaty z literatury WTS:

W czasie II wojny światowej zaczęto rutynowo przetaczać rannym żołnierzom krew, wkrótce więc snop światła padł na kwestię jej świętości. Strażnica z 1 lipca 1945 roku (wydanie polonijne z marca 1947 roku)

w06 15.2 str. 26-30 – Strażnica — 2006

Snop jasnego światła”

na Biblię z najstarszej biblioteki Rosji

w05 15.7 str. 10-13 – Strażnica — 2005

Światło pisania „tajemnice”

w99 1.10 str. 26-27 – Strażnica — 1999

Od tamtej pory ów snop światła jaśniał coraz mocniej, a także świecił szerzej, (…) Wszyscy, którzy przyjmowali i wchłaniali to orędzie w umysły i serca, reagowali odbijaniem tego światła,

w76/24 str. 8-14 – Strażnica — 1976

Snop światła na wcześniejsze Pisma. Aby wzmocnić siłę argumentów przedstawianych w swych natchnionych listach do Koryntian, Paweł powoływał się na Pisma Hebrajskie. (…) Rzucił również sporo światła na obchody Wieczerzy Pańskiej

it-1 str. 1127-1130 – Wnikliwe poznawanie Pism, tom 1

Po pewnym czasie strugi światła odsłoniły główne zamierzenie Jehowy — okazało się, że zbawienie ludzkich stworzeń to sprawa mniej istotna niż usprawiedliwienie. (…) Jakiż to był wspaniały snop światła!

w95 15.5 str. 15-20 – Strażnica — 1995

Światło słoneczne nasila się coraz bardziej, od świtu „aż do nastania pełnego dnia”. Podobnie z upływem czasu lud Jehowy korzysta z coraz jaśniejszego światła duchowego. (…) Natchnione proroctwa otwierają przed nami swoją treść, gdy duch święty rzuci na nie snop światła

w87/16 str. 24-27 – Strażnica — 1987

Jak Maria zareaguje, gdy Jezus z Nazaretu zostanie Jezusem Chrystusem, obiecanym Mesjaszem? Snop światła na tę sprawę rzuca pewna relacja biblijna w14 1.5 str. 12-15 – Strażnica — 2014

Następne artykuły rzucą snop światła na te zagadnienia.

g01 22.5 str. 3-6 – Przebudźcie się! — 2001

światła na trwający po dziś dzień pochód mocarstw światowych zapowiedzianych w Biblii.

dp rozdz. 4 str. 46-67 – Proroctwa Daniela (dp)

Rzuca ogromny snop światła na cudowne prawdy dotyczące Królestwa Jehowy i zagrzewa nasze serca do radosnego oczekiwania na „jego wybawienie”

si str. 117-123 – „Całe Pismo” (si)

Jak widać ów zwrot mimo że w ich przekładzie Biblii nie występuje, jest mimo to bardzo popularny, a nawet powiedziałbym kluczowy kiedy trzeba wyjaśnić kwestię związaną z zaskakującą czytelników zmianą zrozumienia wydawcy w jakiejś kwestii. Wówczas pojawia się sformułowanie, że padł „snop światła” na w problem lub zagadnienie. I co? Czytelnicy nie spotkałem się aby analizowali jak ten snop padał i kiedy? Jak to technicznie się dokonało. Po po prostu padł „snop światła” i już jest zmiana zrozumienia. Dziwne. Prawda? Sam też na to nie zwracałem uwagi. Stało się. Koniec i jest. Czytelnik nie myśli o tym dalej. A może warto się zastanowić bliżej nad tym dziwnym i tajemniczym zjawiskiem. Rozumiem jakoś potrzebowali wydawcy wyjaśnić nagłą zmianę? Dlaczego snopem? Uważam to za konieczne aby się zastanowić. Bóg rzuca jakimiś tajemniczymi snopami. Czy to ma sens?

18 myśli na temat “Zdaniem ciała kierowniczego Bóg „rzuca snopami”

 1. Naszła mnie jeszcze taka refleksja – analizując od strony dosłownej.

  Cytat artykułu:
  „I co? Czytelnicy nie spotkałem się aby analizowali jak ten snop padał i kiedy? Jak to technicznie się dokonało. Po po prostu padł „snop światła” i już jest zmiana zrozumienia. Dziwne. Prawda? Sam też na to nie zwracałem uwagi. Stało się. Koniec i jest. Czytelnik nie myśli o tym dalej. A może warto się zastanowić bliżej nad tym dziwnym i tajemniczym zjawiskiem. 
  Uważam to za konieczne aby się zastanowić. Bóg rzuca jakimiś tajemniczymi snopami. Czy to ma sens?”

  Autor artykułu nie wierzy w cuda? 🙂 Ja nie wierzę.
  Wielu ludzi również nie zastanawia się nad cudami jakie (piszę – rzekomo ponieważ przestałam wierzyć….) dokonywał „czarodziej” Jezus. Jak to mogło technicznie się stać? Czary mary i woda w wino zamieniona , czary mary i pomnożenie ryb itd.
  W niektórych wspólnotach protestanckich – tam to dopiero cuda nad cudami.
  Płaczące figurki w religii katokickiej – dla mnie sztuczka nie cud.

  Cud (z łac. mirari = dziwić się) – religijne określenie zjawiska lub zdarzenia, którego nie da się racjonalnie wyjaśnić przez odwołanie do przyczyn naturalnych, a które będąc niepojętym i niewyjaśnionym przez znane człowiekowi prawa natury, uważane bywa za sprzeczne z tymi prawami i za wyraz ingerencji boga lub sił …

  czarodziej: « jako określenie osoby używającej magii »cudotwórca,czarnoksiężnik,czarokleta,fenomen,geniusz,magik,szarlatan,

  Najpopularniejsze wyrazy bliskoznaczne słowa cudotwórca to: geniusz, czarodziej, czarnoksiężnik, magik, fenomen, czarokleta, szarlatan, …

  Wyśmiewanie się czasem z dzieci które wierzą w świętego Mikołaja , czy wróżkę zębuszkę i dziwne patrzenie przez „mądrzejsze” niektóre dzieci świadków Jehowy na tych co wierzą w takie bajki.
  Ciekawe jak czułoby się dziecko swiadka Jehowy wyśmiewane przez dzieci wychowywane w ateistycznych rodzinach, że wierzą w takie bajki z Biblii o czarodzieju Jezusie Chrystusie – nie wspominając już o dorosłych?

  Pozwolę sobie jeszcze na cytat:
  „W roku 1981 w Rzymie dokonano zamachu na papieża, a swoje ocalenie Jan Paweł II przypisał wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. „Jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kulę” — powiedział później. Ktoś mógłby, co prawda, spytać, dlaczego nie poprowadziła jej tak, by pocisk w ogóle chybił. Ktoś inny mógłby napomknąć, że zespół chirurgów, którzy przez sześć godzin operowali papieża, też zasługuje na pewną wdzięczność — choć zapewne matczyna dłoń kierowała również ich skalpelami. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest, że zdaniem papieża to nie po prostu Matka Boża „prowadziła kulę”. To konkretnie Matka Boża Fatimska! A co robiły w tym czasie Najświętsza Panienka z Lourdes, Nasza Pani z Gwadelupy, Matka Boża z Medjugorje, Matka Boska z Akity, Matka Boża z Zeitoun, Dziewica z Garabandal, Matka Boża z Knock — czy akurat miały inne sprawy na głowie? (str.63)

  Richard Dawkins – Bóg urojony

  Człowiek wierzący wiele osiągnięć, cudów , błogosławieństw będzie przypisywać Bogu , człowiek niewierzacy może powiedzieć – mam szczęście, albo po prostu to moja zasługa.

  Do czego zmierzam?
  Nad wieloma rzeczami nie zastanawiamy się – czy jest to konieczne (definicja konieczność) żeby zastanawiać się?
  Nie napiszę, że jest to konieczne ponieważ byłoby to / mogłoby być to odebrane jako forma – tryb narzucający , rozkazujący poza tym sama kiedyś wierzyłam w cuda Jezusa choć naocznym świadkiem tych cudów nie byłam (zapomniał wół jak cielęciem był?).
  Moim celem nie jest ośmieszanie tych co wierzą…. , bo jeśli czyjaś wiara nie robi innym krzywdy to niech wierzy w co chce ale niech nie wyśmiewa dzieci bądź nie patrzy na innych rodziców jak na głupców którzy raz do roku przebiora się w świętego Mikołaja by dać radość swoim pociechom.
  Ja osobiście miło wspominam świętego Mikołaja 🙂 a ile fajnych zdjęć mam z przedszkola – fantastyczna pamiątka.

  Swoją wypowiedź zakończę humorystycznie słowami bohatera serialu „Świat według Kiepskich” – Ferdka Kiepskiego: „Są na tym świecie rzeczy które nie śniły się nawet fizjologom” 🙂

  Pozwólmy zatem wierzyć i niewierzyć……

  Polubienie

  1. P.S. Małe sprostowanie do zdania :
   Człowiek wierzący wiele osiągnięć, cudów , błogosławieństw będzie przypisywać Bogu , człowiek niewierzacy może powiedzieć – mam szczęście, albo po prostu to moja zasługa.

   Korekta.
   Człowiek wierzący wiele osiągnięć, sytuacji w życiu będzie przypisywać Bogu jako cud, błogosławieństwo, człowiek niewierzący…. – tak jak wyżej.

   Polubienie

   1. P.S.
    Chrystus — moc BożaStrażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy — 2015

    CUD, KTÓRY UCZY SZCZODROŚCI

    3. (a) W jakich okolicznościach Jezus dokonał pierwszego cudu? (b) Jak na uczcie w Kanie uwidoczniła się jego szczodrość?

    3 Swojego pierwszego cudu Jezus dokonał na uczcie weselnej w Kanie Galilejskiej. Niewykluczone, że przybyło na nią więcej gości, niż się spodziewano. Tak czy inaczej, zabrakło wina. Wśród obecnych znalazła się Maria, matka Jezusa. Przez lata niewątpliwie rozmyślała o wszystkich proroczych obietnicach dotyczących jej syna, o którym wiedziała, że będzie nazwany „Synem Najwyższego” (Łuk. 1:30-32; 2:52). Czy sądziła, że tkwi w nim moc, której jeszcze nie pokazał? Jedno jest pewne: Maria i Jezus współczuli tym nowożeńcom i chcieli ich wybawić z kłopotliwej sytuacji. Jezus wiedział, że gościnność uważano za obowiązek. Dlatego w cudowny sposób zamienił niespełna 400 litrów wody w ‛wyborne wino’ (odczytaj Jana 2:3, 6-11). Czy musiał to zrobić? Nie. Po prostu troszczył się o ludzi i naśladował szczodrość swego niebiańskiego Ojca.

    4, 5. (a) Jaką lekcję możemy wyciągnąć z pierwszego cudu Jezusa? (b) Czego cud w Kanie uczy nas w odniesieniu do przyszłości?

    4 Jezus za pomocą cudu dostarczył wybornego wina w ilości, która wystarczyła dla sporej grupy ludzi. Czy dostrzegasz, czego możemy się z tego nauczyć? Okoliczność, iż Jezus chętnie zdobył się na tak wspaniałomyślny gest, upewnia nas, że zarówno dla niego, jak i dla jego Ojca ważne są uczucia ludzi. Ani Ojciec, ani Syn nie jest skąpy. Wyobraź sobie, jak szczodrze Jehowa użyje swej mocy, by w nowym świecie wyprawić wystawną ucztę „dla wszystkich ludów” (odczytaj Izajasza 25:6).

    5 Pomyśl tylko! Nadchodzi czas, gdy zostaną zaspokojone stosowne potrzeby i pragnienia każdego człowieka, dotyczące na przykład pożywnego jedzenia i odpowiedniego mieszkania. Obyśmy z radością wyczekiwali obfitych darów, jakie Jehowa obiecał nam dać w ziemskim raju!

    Moja refleksja – szkoda, że teraz Bóg / Jezus nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb człowieka i dokonać cudu ( swojego czary mary) – dzieci w Afryce gloduja, nie mają czystej wody , dostępu do godziwej służby zdrowia itp. Nie rozumiem jak mogą być tak bezduszni i przyglądać się biernie temu wszystkiemu, no i czemu w potopie zginęły niewinne dzieci itd. a dzisiaj ten wszechmogący Bóg nie chce, nie może zgładzić np. pedofilów – złych ludzi? No tak! Trzeba czekać na armagedon a teraz cierpieć swoje.

    Mniej więcej takiej treści pytania zadaje mi moja osmioletnia siostrzenica.
    Ciocia Agnieszka i mama – czyli moja siostra nie mydlimyi oczu dziecku….. , nie uciekamy od odpowiedzi i mówimy to co myślimy – oczywiście w odpowiedni sposób dostosowany do osmiolatki.
    Dziecko nie jest tłamszone i ma prawo na krytyczne myślenie , tak jak ma prawo nie zgadzać się z swoimi rodzicami. Generalnie to moja siostra jest bardzo zadowolona, że jej córka pyta , zastanawia się itp.

    Wiele treści w książce „Bóg urojony” Richarda Dawkinsa dala mi również dużo do myślenia….. a książkę dostałam od swojej mamy w prezencie , inspiracją są również pytania osmioletniego dziecka

    „Nie indoktrynuj własnych dzieci. Naucz je myśleć samodzielnie, naucz je oceniać dowody i naucz je nie zgadzać się tobą”.

    Richard Dawkins – Bóg urojony.

    Niestety dla wielu świadków Jehowy takie dziecko byłoby już odstępcą – jak to? Nie zgadzać się z rodzicami , nie zgadzać się z Biblią , dla niektórych protestantów może i nawet opętane przez samego diabła bo przecież wiary nie można brać na logikę, nie można wytłumaczyć – trzeba wierzyć i koniec kropka.

    Polubienie

    1. Kolejny przykład w razie jakby wyznawcy judaizmu wysmiewali cuda Jezusa.
     Wyjścia 7 rozdział
     9 «Jeśli faraon powie wam tak: „Uczyńcie cud na waszą korzyść”2, wtedy powiesz Aaronowi: Weź laskę i rzuć ją przed faraonem, a przemieni się w węża»2. 10 Mojżesz i Aaron przybyli do faraona i uczynili tak, jak nakazał Pan. I rzucił Aaron laskę swoją przed faraonem i sługami jego, i zamieniła się w węża.

     Przypis do tego wersety w BT:
     Wj 7, 9 – „Na waszą korzyść” – dosłownie: „dla was”. Wyraz „wąż” oddaje hebrajski termin oznaczający „smoka”.

     Wj 7, 11 – Polegało to na odpowiednim naciśnięciu węża, wywołującym otępienie lub wyprostowanie. Tradycja dała tym czarownikom imiona Jannes i Jambres; zob. 2 Tm 3,8.
     Wj 7, 12 – To wskazuje na cudowny charakter czynu .Aarona.

     Jak to jest technicznie możliwe też nie wiem dlatego nie wierzę…..

     Polubienie

    2. P.S. Tak na marginesie
     Wróżbiarstwo
     Wnikliwe poznawanie Pism, tom 2: Mądrość-Żywopłot
     Nieograniczoną moc Jehowy w porównaniu ze znikomymi możliwościami wróżbitów uprawiających magię dobitnie ukazują wydarzenia z czasów Mojżesza i Aarona. Gdy na oczach faraona laska Aarona stała się wężem, egipscy czarownicy najwyraźniej potrafili dokonać podobnego cudu. Jakże jednak zostali upokorzeni, kiedy laska Aarona połknęła ich laski! Najwyraźniej też potrafili zamienić wodę w krew i rozmnożyć w kraju żaby. Ale gdy za sprawą Jehowy proch zamienił się w komary, mimo swej znajomości sztuk tajemnych musieli przyznać, że jest w tym „palec Boży” (Wj 7:8-12, 19-22; 8:5-11, 16-19; 9:11).

     Jehowy cuda , cuda za pośrednictwem Jehowy są w porządku – wróżbami nie są a dla mnie to nic innego jak licytacja czyje czary mary są lepsze.

     P.S. O królewnie śnieżce , czerwonym kapturku , kocie w butach itd. – bajki. Biblia – cuda Jehowy i Jezusa bajką już nazwać nie można.

     A ja tam wierzę, że pocalunek księcia obudził księżniczkę / królewne i jakiż to wspaniały cud , że królewna ożyła 😉

     Polubienie

    3. P.S. Krótka recenzja opowiadania:
     …i krolewna, po ukluciu palca wrzecionem zapada w stuletni sen, pod wplywem klatwy. Wynik zlego czaru. Przybywa jednak przystojny ksiaze. Kleka przed spiaca krolewna, sklada pocalunek i w ten sposob ja wybudza ze snu.

     Polubienie

    4. P.S. Naszła mnie jeszcze taka myśl.
     Zdanie które napisałam wcześniej – Jehowy cuda , cuda za pośrednictwem Jehowy są w porządku – wróżbami nie są a dla mnie to nic innego jak licytacja czyje czary mary są lepsze.
     Dodam – nie tylko licytacja ale również w księdze tej pokazana jest rywalizacja „wyścig szczurów” „gdzie do mety” zwycięsko dobiega Jehowa – jakim kosztem? Kosztem zgladzenia / zabicia wielu ludzi , bezbronne dzieci , którzy nie mieli prawa podążać swoją drogą, nie mieli prawa wyboru – wolnej woli.
     Cel „uświęca” środki – po trupach do celu!
     Zachęcanie młodych ludzi do lektury Biblii która moim zdaniem nie niesie dobrego przesłania ale już filmy takie jak „Władca pierścieni” (The LORD of the rings) diabelskie. Zawsze można pobawić się w Boga Jehowe – bohatera powieści – bądź świętej księgi jaką jest Biblia.
     Bardzo proszę wybaczyć za moją dosadnosc choć moja osmioletnia siostrzenica potrafi jeszcze z większym impentem niezależnie komentować / interpretować…. – chyba już takie rodzinne geny 🙂

     P.S. Dobrze , że wierząca rodzina – siostrzenicy pradziadek itp. nie wykluczyli jej za to z rodziny i nikt nie powiedział, że gada głupoty……

     Polubienie

    5. P.S. Dodam jeszcze do terminu którego użyłam – rywalizacja.
     Uważam, że w życiu mamy zdrową rywalizację i chorą rywalizację – wręcz psychopatyczna!

     Jeśli mój syn w przyszłości będzie pragnął „pogrążać się w dążeniach tego świata” i zechce zostać piłkarzem – rywalizacja z przeciwnikiem, to z przyjemnością będziemy razem z mężem kibicować naszemu synowi i drużynie.
     Jehowie (prawdziwemu czy fikcyjnemu nie kibicuję), Jezusowi również nie kibicuję – bohaterowi który w Biblii różnie rozumianej czy w różnych religijnych pisemkach jako sędziego który jako albo w trójcy świętej ukarze wiecznym piekłem albo zgładzi w armagedonie niektórych ponownie wzbudzając z martwych by później znowu uśmiercić jeżeli nie będą posłuszni.

     Polubienie

 2. „Rzucanie snopami światła”, „padanie nowego światła”, czy jest w tych określeniach jakaś różnica? Właśnie o to najpierw chciałem zapytać. Dwa słowa klucze „rzucić” i „paść” i pod uwagę wziąć definicje tych słów. Za PWN…

  1.rzucać
  Wielki słownik ortograficzny PWN
  rzucać -am, -ają
  Słownik języka polskiego PWN
  rzucić — rzucać
  1. «wprawić jakiś przedmiot w ruch, powodując jego chwilowy lot w powietrzu»
  2. «przewrócić kogoś, uderzyć kimś o coś»
  3. «gwałtownie poruszyć, potrząsnąć czymś»
  4. «wprawić coś w gwałtowny ruch wznoszący i opadający»
  5. «wysłać, skierować dokądś; też: przenieść gdzie indziej»
  6. «wydzielając, emitując coś w jakimś kierunku, zmienić natężenie światła»
  7. «wykonać jakąś czynność, spowodować jakiś stan»
  8. «powiedzieć coś szybko i krótko»
  9. «zbudować, skonstruować coś, co łączy dwa przeciwległe punkty»
  10. «zdecydować o miejscu czyjegoś życia lub czyjejś pracy»
  11. pot. «opuścić kogoś»
  12. pot. «odejść skądś, przestać coś robić, zrezygnować z czegoś»
  13. pot. «zaopatrzyć sklep w poszukiwany towar»
  14. pot. «spowodować u kogoś gwałtowne ruchy, wstrząsy, drgawki»
  rzucić się — rzucać się
  1. «gwałtownym ruchem zerwać się i skoczyć w dół»
  2. «zerwawszy się z miejsca, skierować się dokądś pośpiesznie»
  3. «szybkim ruchem położyć się lub usiąść gdzieś»
  4. rzucać się «wykonywać gwałtowne ruchy»
  5. «nagle zaatakować kogoś»
  6. pot. «wziąć się do czegoś z zapałem»
  7. pot. «zareagować na coś w gwałtowny sposób»
  8. rzucać się pot. «agresywnie wykłócać się, sprzeczać się z kimś»
  9. pot. «wydać rozrzutnie pieniądze»
  10. pot. «o chorobach: zaatakować jakąś część ciała»

  2.paść
  Wielki słownik ortograficzny PWN
  paść (pułapka) -ści; -ści a. -ście
  paść (przewrócić się) pad•nę, pad•niesz, pad•ną; pad•nij; padł, pad•li; padł•szy
  paść (karmić) pasę, pasiesz, pasą; paś•cie; pasł, paś•li
  Słownik języka polskiego PWN
  paść I — padać
  1. «gwałtownie zmienić pozycję ze stojącej na leżącą»
  2. «spuścić się szybko z góry na dół»
  3. padać «o zjawiskach atmosferycznych: spadać na ziemię w postaci wody, śniegu lub lodu»
  4. «o ludziach: zginąć nagłą śmiercią»
  5. «o jakimś terytorium: zostać zdobytym przez nieprzyjaciela»
  6. «o zwierzętach: zdechnąć»
  7. «o firmie: zbankrutować»
  8. «o jakimś systemie: przestać funkcjonować»
  9. «o świetle, spojrzeniu itp.: skierować się na coś, zatrzymać się na czymś»
  10. «o słowie, haśle itp.: zostać głośno wypowiedzianym»
  paść II
  1. «pilnować bydła, owiec itp. na pastwisku»
  2. «karmić, tuczyć zwierzęta hodowlane»
  3. pot. «przekarmiać kogoś»
  paść III «potrzask, sidła»

  Wszystko wskazuje na wieloznaczeniowość i skojarzeniowość w ‚produkowaniu informacji’ przez :Strażników doktryn i dogmatów” jaką jest „korporacja ck”.

  Polubienie

  1. Pozwolę odnieść się do fragmentu treści :
   „Rzucanie snopami światła”, „padanie nowego światła”, czy jest w tych określeniach jakaś różnica? Właśnie o to najpierw chciałem zapytać”.

   Uważam, że nie ma w tych określeniach żadnej różnicy – są to związki frazeologiczne które znaczą to samo – mają ten sam sens – chodzi o zrozumienie.

   Związek frazeologiczny, frazeologizm – utrwalone w użyciu połączenie dwóch lub więcej wyrazów , które ma znaczenie symboliczne, np. biała flaga, marzenie ściętej głowy, wypić duszkiem albo pójść po rozum do głowy. Do związków frazeologicznych zaliczane mogą być także przysłowia , porzekadła , sentencje i maksymy .

   Zatem oddzielne tlumaczenie poszczególnych wyrazów w tym przypadku – ‚rzucać’ , ‚paść’ nie mają tutaj żadnego znaczenia, nie mają zastosowania – podstawy języka polskiego ze szkoły podstawowej co to jest związek frazeologiczny.

   Osobiście uważam, że nie zrozumienie prowadzi do ‚szukania dziury w całym’ – celowo użyłam tutaj frazeologizmu którego znaczenia chyba przedstawiać nie potrzeba.

   I tutaj – osoby wierzące mogą zatem używać różnych środków stylistycznych (metafora , hiperbola itp.) i zamiast powiedzieć, że ‚Bóg dał zrozumienie, Bóg przyczynił się do zrozumienia’ wyrazić , że dał / rzucił nowe światło, snop światła, promyk światła na daną sprawę.

   Bóg rzucił snop światła / Od Boga padł snop , promień światła = Bóg dał zrozumienie.

   P.S.Biblia jest również bogata w wiele środków stylistycznych jak i przedstawia różne gatunki literackie.

   Podsumowując – osobiście z mojej strony artykuł nie przemyślany / nie przemyślany wielokierunkowo lecz w dosłownym / dosłownych tego słowa / – ach znaczeniu gdzie literalne zrozumienie faktycznie może doprowadzić do doszukiwania się przedziwnych , tajemniczych zjawisk tak na prawdę tam gdzie ich nie ma.

   Polubienie

   1. P.S.
    2 Tymoteusza 1 : 10
    Ukazana zaś została ona teraz przez pojawienie się naszego Zbawiciela, Chrystusa Jezusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność RZUCIŁ ŚWIATŁO przez Ewangelię, 

    Pozwoliłam również ‚RZUCIĆ OKIEM’ na publikacje organizacji świadków Jehowy w których cały kontekst treści gdzie użyte jest sformułowanie ‚snop światła’ wskazuje na zrozumienie a nie na dosłowność , że rzekomo Bóg rzuca jakimiś snopami.

    Przykład :

    w99 1.10 ss. 26-27 Boskie zagadki a zamierzenie Bożew99 1.10 s. 27
    Czekanie na światło
    Zamiast więc szukać wyjaśnienia głębokich spraw Bożych w mistycyzmie lub ograniczonej mądrości ludzkiej, która do niczego nie prowadzi, z ufnością czekajmy, aż Jehowa rzuci na swe „tajemnice” snop światła prawdy i w ustalonym przez siebie czasie wyjawi wiernym sługom swe wspaniałe zamierzenia (Amosa 3:7; Mateusza 24:25-27).

    Polubienie

  2. Mogę jeszcze zaproponować książeczkę dla dzieci Związki frazeologiczne – opracowała Katarzyna Semla

   https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.bsip.miastorybnik.pl/publik/frazeol.pps&ved=2ahUKEwjUssWEstLgAhULQRUIHZo7AtwQFjAIegQIARAB&usg=AOvVaw2mz1n1FNQkrz0F65Uav3m7

   I tutaj bardzo proste wyjaśnienie co to są związki frazeologiczne
   połączenie wyrazów stanowiące całość znaczeniową , charakterystyczne dla danego języka.

   ŹRÓDŁA FRAZEOLOGIZMÓW :
   – Mitologia
   – Biblia
   – Historia
   – Życie codzienne
   – Anegdoty
   – Literatura
   – Legendy

   PODZIAŁ ZWIĄZKÓW FRAZEOLOGICZNYCH :
   ZWROTY – Są to te związki, których jeden człon jest czasownikiem (np. spocząć na laurach)

   FRAZY
   Związki które same w sobie tworzą zdanie lub równoważnik zdania (np. wpadł jak śliwka w kompot)

   WYRAŻENIA
   Związki, w których żaden człon nie jest czasownikiem (np. Złota rączka)

   FRAZEOLOGIZMY MOŻEMY PODZIELIĆ NA WIELE GRUP TEMATYCZNYCH
   – zwierzęta
   – miasta
   – zima
   – mieszkanie
   – ciało
   – szkoła
   – las
   – kolory

   PSIE PRZYKŁADY
   – Żyć jak pies z kotem
   – Pies ogrodnika
   – Kupić coś za psi grosz
   – Wierny jak pies
   – Zabierać się do czegoś jak pies do jeża
   – Czuć się jak zbity pies

   Książeczka zawiera również ćwiczenia dla dzieci.

   Jeszcze raz napiszę – dziwię się, że autor który był wieloletnim świadkiem Jehowy w tym pionierem napisał bardzo słaby artykuł i odbieram to jako – ‚byleby tylko przyczepić się moim zdaniem o byle co do autorów publikacji organizacji’ bądź druga opcja – mierne wykształcenie z języka polskiego.
   Bardzo proszę odebrać to co piszę jako konstruktywną krytykę z mojej strony , absolutnie nie złośliwość.

   Dziękuję za możliwość wypowiedzi.

   Polubienie

   1. Kolejny przykład :
    http://archiwum.rp.pl/artykul/8199-Snop-swiatla.html

    Snop światła

    Andrzej Micewski jest politykiem gabinetowym, którego — być może — teraz zobaczymy na dużej scenie, bowiem związał się z PSL-em i był nawet brany pod uwagę jako kandydat tej partii na ministra spraw zagranicznych (sam się od tej propozycji odżegnał) . Publicysta, prawnik z wykształcenia, od lat związany z postępowym katolicyzmem (od „Dziś i Jutro”, przez „Więź” do „Tygodnika Powszechnego” i „Znaków Czasu”) . Autor najciekawszej książki o „Paxie” i „Znaku” („Współrządzić czy nie kłamać? ” ) wydał ostatnio książkę „Ludzie i opcje”. Składają się na nią 53 sylwetki. „Przedstawiając niektóre sylwetki ludzi — pisze we wstępie — wybitnych, ciekawych, a także banalnych, których znałem, CHCĘ RZUCIĆ SNOP ŚWIATŁA na dzieje Polski po II wojnie światowej”….

    Nie widzę w takim sformułowaniu nic dziwnego , niezrozumiałego tak więc uważam, że jak najbardziej wydawcy w swojej literaturze mogą używać różnych środków stylistycznych których – co również wynika z kontekstu – całości tekstu nie należy rozumieć dosłownie.

    Polubienie

    1. Następny przykład – proszę wybaczyć za moją „upierdliwość” (staram się podchodzić profesjonalnie 🙂 ) ale być może różni czytelnicy czytają ten artykuł w tym również wierzący katolicy dlatego korzystam z różnych źródeł i stąd ta mnogość w przykładach z mojej strony.

     http://www.orygenes.pl/nowym-testamencie-staremu-konteksty-ewangelii-ks-m-rosik/

     Nakładem wydawnictwa „Serafin” ukazała się książka naszego redaktora, wrocławskiego biblisty ks. Mariusza Rosika zatytułowana „W Nowym Testamencie wszystko po staremu? Konteksty Ewangelii”.Tekst bez kontekstu jest pretekstem” – takim powiedzeniem chętnie posługują się literaturoznawcy. W przypadku Pisma Świętego chodzi nie tylko o kontekst literacki. Aby głębiej zrozumieć znaczenie tekstu natchnionego, warto sięgać po jego kontekst kulturowy, religijny, historyczny, społeczny, a nawet polityczny. Każdy z nich RZUCA SNOP ŚWIATŁA wydobywający z cienia przesłanie teologiczne i egzystencjalne całych ksiąg biblijnych i poszczególnych ich fragmentów.

     Jeszcze raz fragment artykułu:
     „Wówczas pojawia się sformułowanie, że padł „snop światła” na w problem lub zagadnienie. I co? Czytelnicy nie spotkałem się aby analizowali jak ten snop padał i kiedy? Jak to technicznie się dokonało. Po po prostu padł „snop światła” i już jest zmiana zrozumienia. Dziwne. Prawda? Sam też na to nie zwracałem uwagi. Stało się. Koniec i jest. Czytelnik nie myśli o tym dalej. A może warto się zastanowić bliżej nad tym dziwnym i tajemniczym zjawiskiem. Rozumiem jakoś potrzebowali wydawcy wyjaśnić nagłą zmianę? Dlaczego snopem? Uważam to za konieczne aby się zastanowić. Bóg rzuca jakimiś tajemniczymi snopami. Czy to ma sens?”

     Czytelniczkę Agnieszkę artykuł nie powalił na kolana i czytelniczka Agnieszka nie miała tak na prawdę nic do przeanalizowania ponieważ zagadnienie jest banalne…. , czytelniczka Agnieszka nie poszła też po myśli autora tekstu…… – nie odebrała w sposób dosłowny tematu.

     Polubienie

 3. Pozwolę jeszcze wyjaśnić owy związek frazeologiczny.

  ktoś/coś rzuca nowe światło na coś

  Definicja

  ktoś lub coś powoduje, że daną rzecz można łatwiej zrozumieć lub odkryć jej cechy

  przyczynić się do wyjaśnienia czegoś, rozjaśniać jakąś sprawę

  Przykład:

  Ujawnione dokumenty rzucą nowe światło na tajemnicę Miłosierdzia?

  https://niezalezna.pl/234045-ujawnione-dokumenty-rzuca-nowe-swiatlo-na-tajemnicemilosierdzia-zobacz-fragment-filmu

  Co to znaczy, że ujawnione dokumenty rzucą nowe światło? Pokuszę się jeszcze o sformułowanie – rzucą snop światła.
  Rozumienie dosłowne, że dokumenty rzucają światłem jest pozbawione sensu i dziwię się, że autor artykułu podszedł do zagadnienia – ‚Bóg rzuca snopami’ w sposób niemetaforyczny.

  Polubienie

 4. Witam!

  Cytuję wybrany przez siebie fragment artykułu :

  Wówczas pojawia się sformułowanie, że padł „snop światła” na w problem lub zagadnienie. I co? Czytelnicy nie spotkałem się aby analizowali jak ten snop padał i kiedy? Jak to technicznie się dokonało”.
  Po po prostu padł „snop światła” i już jest zmiana zrozumienia. Dziwne. Prawda? Sam też na to nie zwracałem uwagi. Stało się. Koniec i jest. Czytelnik nie myśli o tym dalej. A może warto się zastanowić bliżej nad tym dziwnym i tajemniczym zjawiskiem. Jakoś potrzebowali wydawcy wyjaśnić nagłą zmianę? Dlaczego snopem? Uważam to za konieczne aby się zastanowić. 
  Bóg rzuca jakimiś tajemniczymi snopami. Czy to ma sens?”

  Osobiście nie uważam takiego sformułowania za jakieś dziwne , tajemnicze zjawisko – jest to związek frazeologiczny tak samo jak rzucać / rzucić na coś światło.
  Związków frazeologicznych nie należy zazwyczaj przekładać dosłownie tak więc użyte zwroty jak: „padł snop światła” bądź „rzucać na coś światło” nie można rozumieć w sposób dosłowny – techniczny.

  Snop światła inaczej : pasmo , strumień , promyk , smuga , wiązka światła.

  SJP
  Snop
  przenośnie: wiązka, strumień, pasmo czegoś, np. snop iskier, pary, światła.

  Z pewnością uważam, że ROZUMIENIE ZWIĄZKÓW FRAZEOLOGICZNYCH DOSŁOWNIE – (i tu jeszcze raz cytat artykułu: „Bóg rzuca jakimiś tajemniczymi snopami. Czy to ma sens?”) JEST POZBAWIONE SENSU.

  Może zatem czasem warto zastanowić się nad znaczeniem użytych wyrazów.

  Dziękuję!

  Polubienie

  1. P.S. Na marginesie.
   JAK SFOTOGRAFOWAĆ SNOP ŚWIATŁA
   https://fotografiadlaciekawych.pl/index.php/2016/04/27/sfotografowac-snop-swiatla/

   „Mając już zrobione zdjęcie z promieniami światła….”

   Tutaj autor używa zamienne snop na promienie światła.

   Jako miłośniczka fotografii gdzie światło odgrywa bardzo ważną rolę , wśród swoich znajomych fotografów również spotykam się z różnymi sformułowaniami dotyczącymi światła.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.